Gwiazda podobna do Słońca odwróciła swoje pole magnetyczne

Gwiazda podobna do Słońca odwróciła swoje pole magnetyczne - AstronomiaMiędzynarodowa grupa astronomów poinformowała o zamianie biegunów magnetycznych gwiazdy podobnej do naszego Słońca. Od dawna wiadomo, że pole magnetyczne Słońca zmienia swój kierunek co 11 lat ale to jest pierwszy przypadek, w którym taka zmiana była zaobserwowana w innej gwieździe.

Naukowcy korzystając z teleskopu na Mauna Kea dokładnie zbadali gwiazdę tau Bootis odległą o 51 lat świetlnych. Tego typu zjawisko związane jest występowaniem plam słonecznych.
Ostatnie "słoneczne minimum", czyli czas gdy liczba plam na Słońcu była najmniejsza a jednocześnie nastąpiła zamiana biegunów magnetycznych miało miejsce w 2007 roku. Pierwsza plama na Słońcu w nowym cyklu pojawiła się w zeszłym miesiącu.

Gwiazda podobna do Słońca odwróciła swoje pole magnetyczne - Astronomia

Zmiany w polu magnetycznym gwiazdy tau Bootis. Źródło: Karen Teramura (UH IfA)


Tau Bootis jest jeszcze bardziej interesująca, gdyż posiada planetę krążącą po orbicie blisko swojej powierzchni. Planeta znajduje się niedaleko gwiazdy bo ok. jednej dwudziestej odległości między Słońcem a Ziemią i ma masę 6,5 raza większą niż masa Jowisza. Naukowcy przypuszczają, że obecność dużej planety tak blisko może przyspieszać zmiany w polu magnetycznym.

Gwiazda tau Bootis jest nieco gorętsza i 20 procent masywniejsza niż Słońce. Jest ona dość jasna i w dobrych warunkach pogodowych i przy braku sztucznego oświetlenia widoczna gołym okiem w gwiazdozbiorze Wolarza, niedaleko Arktura, w północno-wschodniej części nieba.

Więcej informacji:
http://www.ast.obs-mip.fr/users/donati/press/tbnew_eng.html

Odsłony: 3189
Kategoria: