Zakrycie Plejad przez Księżyc już 12 marca

Zakrycie Plejad przez Księżyc już 12 marca - AstronomiaW środę wieczorem, 12 marca będziemy mieli okazję obserwacji zakrycia Plejad przez ciemny brzeg tarczy Księżyca (31%). Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich.

Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na niebie, na drodze Księżyca, jest jasna i efektowna gromada gwiazd o nazwie Plejady.

 

Zakrycie Plejad przez Księżyc już 12 marca - Astronomia


Plejady oznaczone w katalogu Messiera symbolem M45 – są najbardziej znaną gromadą otwartą na niebie. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 400 lat świetlnych. Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką.
Pomimo tego, że Plejady widać gołym okiem, lepszy efekt wizualny osiągniemy używając zwykłej lornetki. Plejady mają charakterystyczny kształt, który przypomina znacznie pomniejszoną Małą Niedźwiedzicę. Zawiera ona kilkaset gwiazd, spośród których 10 najjaśniejszych ma indywidualne nazwy. Są to: Taygeta, Maia, Asterope, Sterope II, Merope, Pleione, Alcyone, Atlas, Celaneo i Electra. Większość spośród nich to błękitne olbrzymy typu widmowego B. Ich jasność wynosi od 3,0 do 5,9m.

Zakrycie Plejad przez Księżyc już 12 marca - Astronomia

Najbliższe zakrycie Plejad przez Srebrny Glob będzie miało miejsce 12 marca na dwa dni przed pierwszą kwadrą. Ponieważ Plejady składają się z wielu gwiazd, odkrycie będzie zjawiskiem stopniowym, w którym poszczególne gwiazdy będą wyłaniać się zza tarczy Srebrnego Globu. Początek zakrycia Plejad (północna część)nastąpi o godz. 18:12.

Do obserwacji najlepiej użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie. Nie ma konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń, bo całe zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x. Nie musimy więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, aby cieszyć się urodą spektaklu zafundowanego nam przez naturę.

Odsłony: 2378
Kategoria: