Wahadłowiec Endeavour wraca na Ziemię

Wahadłowiec Endeavour wraca na Ziemię - AstronomiaW nocy z poniedziałku na wtorek, o godz. 1:25 polskiego czasu amerykański prom kosmiczny Endeavour odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i udał się w drogę powrotną z orbity na Ziemię. Lądowanie promu w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie przewidziane jest na środę wieczorem czasu miejscowego (w nocy czasu polskiego).

Podczas 12-dniowego pobytu wahadłowca na orbicie zamontowano na ISS pierwszy segment japońskiego laboratorium kosmicznego Kibo (Nadzieja). Obecnie znajdują się już na orbicie urządzenia i instrumenty wyprodukowane już we wszystkich 15 państwach partnerskich stacji.
Laboratorium Kibo (Nadzieja), które będzie dostarczone na ISS w trzech partiach, to główny wkład Japończyków w konstrukcję ISS. Pozostałe dwa moduły przylecą na ISS następnymi dwoma promami w maju przyszłego roku. Kibo stanie się wtedy największym modułem stacji orbitalnej.

Oprócz Kibo na ISS dostarczono także dwuramienny kanadyjski telemanipulator Dextre, który po pełnym uruchomieniu będzie mógł wykonywać znaczną część prac, które obecnie wymagają wychodzenia astronautów na zewnątrz ISS.

Podczas misji wymieniono także jednego z trzech członków załogi promu. Na stacji pozostał Reisman, natomiast promem wraca na Ziemię francuski astronauta Leopold Eyharts. Dowódcą ISS jest obecnie Amerykanka Peggy Whitson, a inżynierem pokładowym Rosjanin Jurij Malenczenko.

Obecnie NASA ma do dyspozycji trzy wahadłowce: Atlantis, Endeavour i Discovery, jednak w 2010 roku wszystkie mają zostać wycofane z eksploatacji. Firma Lockheed Martin pracuje nad nowym promem kosmicznym Orion, jednak będzie on gotowy do lotów najwcześniej w 2014 roku.
Źródło: NASA

Odsłony: 2164
Kategoria: