Zmiana czasu na letni 2008

Zmiana czasu na letni 2008 - AstronomiaW nocy z soboty (29.03.2008r.) na niedzielę (30.03.2008r.) zacznie obowiązywać w Polsce czas letni. Przestawiamy wtedy zegary z godz. 2:00 na 3:00. Będziemy niestety spali o godzinę krócej.

Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej zmieniają czas w tym samym dniu jednak o różnej godzinie zależnej od strefy czasowej, dlatego więc w Polsce wskazówki zegarów przesuwamy o godzinie 2:00 lub 3:00 a nie tak, jak jeszcze kilka lat temu o 24:00.

Zmianę czasu - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europą zmianę czasu stosują m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni, jest Japonia.
Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.

Zmiana czasu na letni 2008 - Astronomia


W języku angielskim istnieje łatwy mnemotechniczny sposób zapamiętania, w którą stronę przesuwamy wskazówki zegara. Zdania "Spring forward, fall back" i "Spring ahead, fall behind" - to gra słów wykorzystująca dwuznaczność słów spring - skoczyć/wiosna i fall - upaść/jesień. Można więc je przetłumaczyć jako: "Skok w przód, upadek do tyłu" lub "Wiosną do przodu, jesienią do tyłu".

System rachuby czasu należy do najdawniejszych zagadnień astronomii. Podstawowe jednostki czasu, doba i rok, są związane z ruchem obrotowym i obiegowym Ziemi. Miarą czasu w astronomii jest kąt godzinny wybranego punktu na sferze niebieskiej. W zależności od wyboru tego punktu rozróżnia się czas słoneczny prawdziwy, czas słoneczny średni i czas gwiazdowy.

Zmiana czasu na czas letni jest podyktowana oszczędnością wnikającą z efektywniejszego wykorzystywania światła słonecznego.

Zalety zmiany czasu:

  • oszczędność energii na oświetleniu - zmiana czasu na letni powoduje, że wschód słońca jest o godzinę później. Dzięki temu jasno robi się np. o godzinie 6 zamiast godziny 5 a ciemno o godzinie 20 zamiast o godzinie 19. Więcej ludzi wstaje po godzinie 6 i kładzie się spać po godzinie 19 - w związku z tym przy zmianie czasu na letni przez krócej musimy palić światło,
  • zwiększone bezpieczeństwo jazdy samochodem - jazda w ciemnościach jest bardziej niebezpieczna od jazdy w świetle słonecznym


Wady zmiany czasu:

  • problemy ludzi a właściwie ich organizmów przy “przestawianiu się” podczas zmiany czasu,
  • koszty ponoszą firmy kolejowe, lotnicze - operacja zmiany czasu jest dla nich skomplikowana,
  • koszty uwzględnienia zmiany czasu w systemach informatycznych.

Wyżej wymienione koszty należą do kosztów jednorazowych i raczej w ostatecznym bilansie przeważają zyski związane z oszczędnością oświetlenia, jednak do kosztów stałych strat (jak zauważają przeciwnicy głównie w USA) należy doliczyć koszty klimatyzacji, która pracuje intensywniej w godzinach dziennych, więc w ostatecznym bilansie, zmiana czasu, wg. sceptyków stoi pod znakiem zapytania.

Następne zmiany czasów będą miały miejsce:

zmiana na CZAS LETNI
* w 2009 r. - dnia 29 marca, z 2 na 3 w nocy
* w 2010 r. - dnia 28 marca, z 2 na 3 w nocy
* w 2011 r. - dnia 27 marca, z 2 na 3 w nocy

zmiana na CZAS ZIMOWY
* w 2008 r. - dnia 26 października, z 3 na 2 w nocy
* w 2009 r. - dnia 25 października, z 3 na 2 w nocy
* w 2010 r. - dnia 31 października, z 3 na 2 w nocy
* w 2011 r. - dnia 30 października, z 3 na 2 w nocy

Odsłony: 1898
Kategoria: