Oszałamiające zdjęcia 3D Marsa

Oszałamiające zdjęcia 3D Marsa - AstronomiaBezzałogowa stacja kosmiczna Mars Express Orbiter przedstawiła oszałamiające zdjęcia 3D powierzchni Marsa. To pierwsze takie zdjęcia ukazujące w ten sposób górski krajobraz planety. Sprawiają one wrażenie jakby stało się na jej powierzchni. Fotografie zostały wykonane w dużej rozdzielczości w promieniu 43 milionów mil od Ziemi.

 

Przedstawiają Hebes Chasma o głębokości 8000 m w Grand Canyon na czerwonej Planecie. Zdjęcia te nie są tylko na pokaz.... dostarczyły one bowiem naukowcom bezcennych danych o powierzchni planety a także udowodniły istnienie wody w kanionie.

 

Oszałamiające zdjęcia 3D Marsa - Astronomia

Oszałamiające zdjęcia 3D Marsa - Astronomia

Mars Express Orbiter - jest bezzałogową sondą kosmiczną a zarazem częścią programu Mars Express, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którego celem jest badanie Marsa. W jej skład wchodzi orbiter oraz lądownik Beagle 2.

Oszałamiające zdjęcia 3D Marsa - Astronomia

Oszałamiające zdjęcia 3D Marsa - Astronomia

Zadaniem MEO jest sfotografowanie powierzchni planety przy użyciu kamery o wysokiej rozdzielczości (mapa topograficzna z dokładnością do 10 metrów), oraz badanie składu atmosfery, jej cyrkulacji, budowy warstw podpowierzchniowych oraz ich wpływu na atmosferę. Start sondy miał miejsce 2 czerwca 2003, o godzinie 17:45:26 czasu GMT, z kosmodromu Bajkonur.

Więcej: http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEM565R03EF_0.html

Odsłony: 5926
Kategoria: