Naukowcy odkryli drugi Układ Słoneczny

Naukowcy odkryli drugi Układ Słoneczny - AstronomiaBrytyjscy astronomowie odkryli system planetarny, który jest bardzo podobny do naszego układu słonecznego. Znajduje się on prawie 5000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Skorpiona. Martin Dominik, z St Andrews University powiedział: "Znaleźliśmy system z dwoma planetami, które pełnią role Jowisza i Saturna w naszym Układzie Słonecznym.

Te dwie planety mają podobną masę i podobny orbitalny promień i okres". Brytyjscy astronomowie z uniwersytetu St. Andrews przypuszczają, że ten system planetarny mógł powstać w podobny sposób co nasz Układ Słoneczny, i że takich systemów jest w kosmosie znacznie więcej.

Centralnym obiektem układu jest gwiazda mająca połowę masy Słońca. Jest ona 20-krotnie ciemniejsza od naszej gwiazdy a jej powierzchnia osiąga temperaturę około 3700°C (4000K). Wokół niej krążą przynajmniej dwie planety, które wykazują duże podobieństwo do Jowisza i Saturna. Być może jest ich więcej, ale nawet najlepsze teleskopy są za słabe, by wykryć ewentualne mniejsze planety, które rozmiarami przypominałyby Ziemię.

Naukowcy odkryli drugi Układ Słoneczny - Astronomia

Planety OGLE są odkrywane za pomocą techniki mikrosoczewkowania grawitacyjnego, uważanego nawet przez samego Einsteina za teoretyczną ciekawostkę wynikającą z jego teorii względności. W największym uproszczeniu zjawisko polega na tym, że bieg światła gwiazdy znajdującej się w tle zostaje zakłócony przez pole grawitacyjne gwiazdy soczewkującej - znajdującej się pomiędzy źródłem,a Ziemią.

Zespół OGLE od lat pozostaje światowym liderem w dziedzinie obserwacji mikrosoczewkowania grawitacyjnego, jest m.in. odkrywcą pierwszego typu zjawiska w kierunku centrum Galaktyki. Obecnie zespół OGLE odkrywa w ciągu roku około 500 takich zjawisk w ich wczesnych fazach i informuje o tym społeczność astronomiczną, co umożliwia dalsze 24-godzinne obserwacje najbardziej obiecujących przypadków.
Źródło: news.bbc.co.uk

Odsłony: 4987
Kategoria: