Sojuz z pierwszym kosmonautą południowokoreańskim przycumował do ISS

Sojuz z pierwszym kosmonautą południowokoreańskim przycumował do ISSRosyjski statek kosmiczny Sojuz z pierwszym kosmonautą z Korei Południowej przycumował pomyślnie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w czwartek o godzinie 14.57 czasu warszawskiego.

Na pokładzie statku Sojuz TMA-12 znajduje się 29-letnia inżynier nanotechnologii I So Jeon oraz dwóch kosmonautów rosyjskich - Siergiej Wołkow i Oleg Kononienko.

I So Jeon była początkowo kandydatką rezerwową. Zastąpiła jednak szkolonego od września Ko Sana, gdy strona rosyjska zarzuciła mu wyniesienie z ośrodka szkoleniowego ważnych dokumentów. Ko przeprosił później za swoje postępowanie.

Za prawo wysłania swego kosmonauty w kosmos rząd Korei Południowej zapłacił Rosji około 25 mln dolarów. Podczas 11-dniowej misji I So Jeon będzie prowadzić na ISS eksperymenty naukowe.
Sojuz wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie we wtorek. I So Jeon wróci na ziemię 19 kwietnia wraz z Amerykanką Peggy Whitson, która jest obecnie dowódcą ISS, oraz z inżynierem pokładowym, Rosjaninem Jurijem Malenczenką.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 2411
Kategoria: