Zagadkowy pulsar

Zagadkowy pulsar - AstronomiaMiędzynarodowy zespół astrofizyków pod kierunkiem Davida Championa z Uniwersytetu McGilla w Montrealu odkryli pulsar, który kręci się jak szalony - niemal 500 razy na sekundę. Towarzyszy mu zwykła gwiazda podobna do Słońca, a jego orbita nie przypomina koła, tylko jajowatą elipsę.

Pulsar jest rodzajem gwiazdy neutronowej wyróżniającym się tym, że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego (najczęściej promieniowanie radiowe). Regularność pulsarów przewyższa nawet zegary atomowe. Dzięki temu mogą one służyć astrofizykom za poligon doświadczalny. Bo wszelkie procesy, które dzieją się w ich pobliżu, zostawiają ślady w zakłóceniach rytmu.

Pulsary są niezwykłymi laboratoriami kosmicznymi pozwalającymi na badanie ekstremalnych stanów materii niedostępnych w ziemskich laboratoriach. Jak wszystkie obiekty astronomiczne na niebie, wykazują pewne ruchy własne, z tym, że prędkości pulsarów są znacznie większe niż prędkości gwiazd. Nierzadko dochodzą do kilkuset kilometrów na sekundę, zdarza się też jednak że przekraczają barierę 1000 km/s.

Zagadkowy pulsar - Astronomia

Rys: Bill Saxton, NRAO/AUI/N

Do tej pory odkryto już blisko 2 tys. pulsarów. Jedną z największych zagadek stanowią te, które wirują z szaleńczą prędkością 500-700 obrotów na sekundę. Do tej pory uważano, że rozkręciły się kosztem swego towarzysza - bo zwykle żyją w parze z wypalonym białym karłem. Przez setki milionów lat miały wysysać z niego materię, a wraz z nią przyspieszać obroty. w tym samym czasie orbita, po której porusza się pulsar, powinna stawać się coraz bardziej kołowa. Dotychczasowe obserwacje to potwierdzały.

Jednak pulsar J1903+0327, który został odkryty w 2006 roku przy użyciu teleskopu Arecibo zachowuje się wbrew temu scenariuszowi. Naukowcy rozważają teraz kilka możliwości. Najprawdopodobniejsza wersja jest taka, że pulsar może być częścią potrójnego układu.
Astronomowie będą nadal badać gwiazdę w podczerwieni aby potwierdzić podobieństwo jej towarzysza do naszego Słońca. Dodatkowe obserwacje będą dotyczyły orbity pulsara aby złamać szyfr zagadkowego systemu pulsara.
Źródło: www.astronomynow.com

Odsłony: 12639
Kategoria: