Przejście Marsa na tle gromady M44 - ostatnia szansa na obserwację...

Przejście Marsa na tle gromady M44 - ostatnia szansa na obserwację...Od 21 do 23 maja możemy obserwować przejście Marsa na tle jasnej gromady otwartej M44. Zjawisko to będzie najlepiej widoczne w pierwszej połowie nocy, ponieważ zarówno Czerwona Planeta jak i M44 w drugiej połowie nocy będą już pod horyzontem.

Sytuacja jest tu o tyle ciekawa, że przejście to będzie trwało ponad dwa dni więc są spore szanse na astrofotografię i długie obserwacje.

 Gromada otwarta M44 (NGC 2632, żłobek, gromada Ul, praesepe) jest oddalona od Ziemi o 577 lat świetlnych i znajduje się w gwiazdozbiorze Raka. Jest łatwo dostrzegalna gołym okiem, gdyż jej całkowita jasność wynosi 3,7 m. Najlepiej jednak obserwować ją przez lornetkę, gdyż wtedy możemy rozdzielić ją na poszczególne gwiazdy. Gołym okiem widoczna jest jako rozmyta plamka światła.

Przejście Marsa na tle gromady M44 - ostatnia szansa na obserwację...

Przez 3 doby będziemy mieli okazję ujrzenia jak na tle gwiazd M44 przechodzi Mars. Jest to jeden z ciekawszych obiektów, z którymi spotka się planeta podczas swojej wędrówki po ekliptyce.

Odsłony: 3034
Kategoria: