Ponad 200 milionów euro na europejskiego satelitę

Ponad 200 milionów euro na europejskiego satelitę - AstronomiaEuropejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt na zbudowanie satelity EarthCARE, który ma prowadzić badania klimatu Ziemi. Umowę parafowano w Berlinie podczas Międzynarodowej Wystawy Aeronautyki, w obecności kanclerza Niemiec Angeli Merkel. Głównym wykonawcą wartego 263 miliony euro kontraktu będzie firma Atrium GmbH.

 

Satelita ma ważyć 1,7 tony i zostanie umieszczony na kwazipolarnej orbicie o nachyleniu 97 stopni i wysokości 400 km. Start zaplanowano na rok 2013, satelita będzie użytkowany przez 2 lata, z opcją przedłużenia o rok. Będzie to projekt wykonywany wspólnie z japońską agencją kosmiczną JAXA, która dostarczy jeden z czterech instrumentów naukowych.

Celem misji EarthCARE są badania klimatu, a zwłaszcza lepsze zrozumienie znaczenia bilansu promieniowania w prognozach klimatycznych oraz w numerycznych prognozach pogody. Satelita będzie wykonywał pionowe przekroje chmur i badał aerozole. Ma to pomóc w modelowaniu procesów zachodzących między chmurami, aerozolami i promieniowaniem.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 2846
Kategoria: