Polscy astronomowie pomogli odkryć kolejną planetę pozasłoneczną

float: left; background: none repeat scroll 0% 0% #ffffff; padding: 4px; margin: 0pt 8px 0pt 0pt; border: 1px solid #DDDDDD;Międzynarodowy zespół astronomów odkrył układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi. Odkrycie umożliwili polscy uczeni, skupieni wokół projektu OGLE, którzy niedawno ogłaszali odkrycie układu podobnego do naszego.

 Dzięki nim udało się precyzyjnie wyznaczyć parametry nowoodkrytego układu. Nowoodkryta planeta MOA-2007-BG-192 Lb jest trzykrotnie cięższa od Ziemi. Znajduje się ona w układzie planetarnym w gwiazdozbiorze Strzelca, w odległości 3 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego. Średnia odległość planety od brązowego karła znajdującego się w centrum nowoodkrytego układu wynosi mniej więcej 108 milionów kilometrów. Obieg planety dookoła jej gwiazdy zajmuje jej trzy ziemskie lata, chociaż znajduje się bliżej swojego "Słońca" - jej orbita odpowiada w przybliżeniu orbicie Wenus w Układzie Słonecznym.

Odkrycie i szczegółowe wyniki badań naukowców zostały przedstawione na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego przez Davida Bennetta z Uniwersytetu Notre Dame w USA, a także ukaże się we wrześniu na łamach czasopisma „The Astrophysical Journal”.

Nowy układ planetarny odkryto stosując metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego opierającą się na badaniu zmian jasności świecącej w oddali gwiazdy. W momencie gdy inny obiekt przechodzi obok niej, ugina światło gwiazdy jak soczewka, a my rejestrujemy zmiany jasności obserwowanego przez nas obiektu. Takie sytuacje występują niezmiernie rzadko. W kierunku centrum Galaktyki, w którym znajduje się bardzo dużo obiektów, zaledwie w przypadku jednej na milion gwiazd obserwowane jest mikrosoczewkowanie grawitacyjne.

Polscy badacze podkreślają rolę międzynarodowej współpracy. Niebo nad naszymi głowami ciągle się zmienia – nie bylibyśmy w stanie skutecznie obserwować odległych obiektów, gdyby nie śledziły ich współpracujące ze sobą zespoły badawcze, pracujące w różnych rejonach świata. Tylko obserwacje prowadzone 24 godziny na dobę pozwalają na rejestrację zjawisk tak subtelnych i rzadkich, jak mikrosoczewkowanie grawitacyjne.

Polscy astronomowie pomogli odkryć kolejną planetę pozasłoneczną

Artystyczna wizja nowo odkrytej planety pozasłonecznej orbitującej wokół brązowego karła


Nowoodkryty układ znacznie różni się od naszego. Masa gwiazdy centralnej wynosi zaledwie ok. 6 proc. masy Słońca! Według badaczy jest to zapewne obiekt gwiazdopodobny – brązowy karzeł, który nie jest w stanie podtrzymać w swoim wnętrzu reakcji jądrowych. Jednak dane te mogą ulec zmianie - może okazać się, że odległa gwiazda ma 8 proc. masy naszej gwiazdy, a wtedy byłaby już w stanie spalać w swoim wnętrzu wodór.Niezależnie od wyników wyliczeń, gwiazda lub brązowy karzeł, które stanowią centrum układu MOA-2007–BG-192, świeci ok. miliona razy słabiej niż Słońce, a zatem temperatura atmosfery planety może sięgać poniżej -200 stopni Celsjusza. Druga Ziemia może jednak posiadać grubą atmosferę, która byłaby w stanie zatrzymywać ciepło pochodzące z rozgrzanego wnętrza planety.

Astronomowie podkreślają jednak, że system MOA-2007–BG-192 dowodzi, iż układy planetarne mogą się formować nawet wokół ciał centralnych o bardzo małej masie. – Nasze odkrycie przekonuje, że planety mogą powstawać już przy tak małych obiektach – wyjaśnia David Bennett, który przewodzi międzynarodowemu zespołowi odkrywców. – Dotąd nie znaliśmy planet przy gwiazdach mniejszych niż 20 procent masy Słońca – dodaje. Tymczasem takich kosmicznych karzełków jest we wszechświecie bardzo wiele, lada dzień zatem odkryjemy kolejne planety.

Do tej pory odkryto prawie 300 planet pozasłonecznych. Układ MOA-2007–BG-192 to już 14. system, jaki zaobserwowali swoją metodą polscy astronomowie z OGLE we współpracy z zespołami z całego świata.

Źródło: www.astronomy.com

Odsłony: 12958
Kategoria: