Planetoida - "Kraków"

Planetoida - "Kraków" - AstronomiaKraków jest w kosmosie, poinformował "Dziennik Polski" prof. Stanisław Zoła, zastępca dyrektora ds. badań, kierownik Zakładu Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W najnowszym numerze "Minor Planet Circular", będącym organem komisji ds. małych planet z Międzynarodowej Unii Astronomicznej, znajduje się informacja o nadaniu planetoidzie o numerze 46977 nazwy "Kraków". Jej odkrywcą jest belgijski łowca asteroid Eric Walter Elst. Do tej pory Elst ma na koncie odkrycie ponad 3,6 tys. planetoid.

Z naukowego punktu widzenia odkrycie "Krakowa" ma marginalne znaczenie, ale polski astronom zwraca uwagę na to, że do tej pory bardzo niewiele ciał niebieskich nosi polskie nazwy.

"Znalazłem tylko trzy: Toruń, Kraków i Wolszczyk (od nazwiska polskiego astronoma) oraz Tatry, ale w ten sposób planetoidę mogli nazwać również Słowacy" - wylicza prof. Zoła. Zastrzega jednak, że być może lista polskich nazw w kosmosie jest dłuższa, bo samych planetoid znanych dzisiaj jest ok. 230 tys. w tym 2 tys. w Układzie Słonecznym.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 2371
Kategoria: