Czerwcowe Lirydy 2008

Czerwcowe Lirydy 2008 - AstronomiaOd 11 do 21 czerwca możemy obserwować na niebie Lirydy. Maksimum ich aktywności przypada 16 czerwca. Nazwa roju pochodzi od gwiazdozbioru Lutni, skąd właśnie "wylatują" owe meteory. Miejsce to nazywane jest radiantem.

Radiant znajduje się dokładnie w północnej części gwiazdozbioru Lutni, niedaleko bardzo jasnej gwiazdy Wega.

Wyraźną aktywność tego roju obserwowano w latach 60. (pierwszy raz w roku 1966) i 70. ubiegłego wieku lecz później zupełnie zaniknął. Jedynie w roku 1996 kilku niezależnych obserwatorów donosiło o zjawiskach z tego roju, jednak aktywność ta nie została jednoznacznie potwierdzona.

 

Czerwcowe Lirydy 2008 - Astronomia

Warto więc sprawdzić, czy w tym roku rój ten także pokaże coś ciekawego, choć w obserwacjach przeszkadzać będzie nam pełnia Księżyca, wypadająca 18 czerwca.

Lirydów Czerwcowych należy wypatrywać w odległości około 30—50 stopni od Wegi. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wyznaczanie prędkości meteorów i starannie szkicować zjawiska wybiegające z okolic gwiazdozbioru Lutni. Każde wykonane w tym okresie obserwacje za pomocą różnych technik będą bardzo cenne.

Odsłony: 2011
Kategoria: