Dowód na życie poza Ziemią?

Dowód na życie poza Ziemią? - AstronomiaNaukowcy potwierdzili istnienie wczesnego materiału genetycznego, odkrytego we fragmencie meteorytu znalezionego w Australii w 1969 roku. Materiał ten prawdopodobnie nie jest ziemskiego pochodzenia - donosi PhysOrg.

Fragmenty te to między innymi cząsteczki uracylu i ksantynu, jakie stały się potem budulcem molekuł DNA i RNA i które znane są pod nazwą nukleobaz. Naukowcy odkryli je w meteorycie, który spadł na powierzchnię Ziemi około 4 miliardów lat temu, a zatem w czasie kiedy powstawało na niej życie i kiedy Ziemia była bombardowana przez kosmiczne okruchy. Podobny los dzielił z nią wówczas m.in. Mars. Wyniki prac naukowców ukazały się w dzisiejszym numerze "Earth and Planetary Science Letters".

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Zyty Martins z Imperial College w Londynie przetestował kawałki meteorytu aby określić, czy cząsteczki pochodziły z Układu Słonecznego czy to meteoryt przyniósł bezcenny budulec białek na Ziemię, czy też dopiero na Ziemi został nim "zanieczyszczony".

Stwierdzili oni, że ciężki izotop węgla, wchodzący w skład prastarych cząsteczek, mógł uformować się tylko w kosmosie. Ziemskie materiały zawierają lżejsze warianty tego pierwiastka.

"Wierzymy, że wczesne formy życia mogły zaadaptować nukleobazy z meteorytów, a potem przekazać je dalej", mówi dr Martins.

Profesor Mark Sephton, współautor artykułu sądzi, że badanie to jest ważnym krokiem w zrozumieniu jak dawno mogły się rozwinąć wczesne formy życia. Dodał też: "Ponieważ meteoryty zawierają materiał pozostały po uformowaniu Układu Słonecznego a zatem jeśli znajdują się w nich także nukleobazy, można przypuszczać, że cząsteczki te są rozprzestrzenione w całym kosmosie. Wzrasta zatem prawdopodobieństwo, że życie mogło powstać także na innych planetach".

Źródło: www.physorg.com

Odsłony: 12049
Kategoria: