8. urodziny APOD-u

8. urodziny APOD-u - Astronomia16 czerwca minęło dokładnie 8 lat od pojawienia się pierwszego "Astronomicznego zdjęcia dnia". Astronomy Picture of the Day (APOD) to witryna internetowa prowadzona wspólnie przez NASA i Michigan Technological University (MTU).

Serwis został utworzony w 1995 roku przez Roberta Nemiroffa i Jerry'ego Bonnella, którzy astronomią zajmują się zawodowo i większość czasu spędzają badając Wszechświat.
Robert Nemiroff jest profesorem w Michigan Technological University w Houghton, USA, natomiast Jerry Bonnell jest naukowcem NASA's Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland USA.

APOD jest największym w internecie zbiorem zdjęć i obrazów związanych z astronomią i astronautyką opatrzonych krótkimi komentarzami zawodowych astronomów. Czasami są one ukoloryzowane lub przedstawiają wizję artysty. Zawsze jednak zapierają dech w piersiach.
Codziennie pojawia się nowy obraz lub zdjęcie naszego fascynującego Wszechświata. Jednak ponieważ wszystkie obrazy na stronach APODu są własnością ich twórców lub instytucji, z których pochodzą - prawa autorskie niektórych z nich są zastrzeżone.

Polska strona APOD-u : http://apod.oa.uj.edu.pl

Odsłony: 2424
Kategoria: