Rozpoczęło się astronomiczne lato 2008

Rozpoczęło się astronomiczne lato 2008 - AstronomiaChoć za oknami go dzisiaj nie widać, jest już w kalendarzu. W nocy z piątku na sobotę o godzinie 1:59 naszego czasu Słońce weszło w znak Raka, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato. Mamy najdłuższy dzień w roku.

Corocznie pory roku mają swój początek w trochę innym czasie. Powodem tego jest to, iż nasz kalendarz przewiduje zmienną liczbę dni w ciągu roku (365 lub 366 dni), natomiast pełen obieg Ziemi wokół Słońca zajmuje 365,24 dnia.
Zmianę pór roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do słońca. Przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku półkula południowa.

 

Rozpoczęło się astronomiczne lato 2008 - Astronomia

Warto wykorzystać dzisiejszy, najdłuższy dzień 2008 roku na spacer na łonie przyrody, mimo, że trzeba będzie wziąć ze sobą parasol. Dziś Słońce będzie świecić najdłużej i znajdzie się również najwyżej nad horyzontem. Dzięki temu mieszkańcy południa Polski mogą liczyć na 16 słonecznych godzin, a mieszkańcy północy aż na 17 godzin.

Astronomiczne lato potrwa dokładnie 94 dni, do 22 września do godziny 17:44 ustępując miejsca kolorowej jesieni.

 

 

 

Odsłony: 3922
Kategoria: