Czerwcowe Bootydy są już na niebie

Czerwcowe Bootydy są już na niebie - AstronomiaCzerwcowe niebo stanie się areną interesującego spektaklu, który obserwować może każdy miłośnik astronomii, nawet bez specjalnego sprzętu i przygotowania. Jedyny wymóg to podstawowa znajomość gwiazdozbiorów. Mowa o rojach meteorów a dokładnie o czerwcowych Bootydach.

Meteory to drobiny kosmicznego pyłu (najczęściej pochodzenia kometarnego), które - wpadając z dużą prędkością w ziemską atmosferę - spalają się w bardzo widowiskowy sposób. Na rozgwieżdżonym niebie wyraźnie widoczne są wtedy świetliste smugi, czyli „spadające gwiazdy”.

Bootydy jednak są o tyle nietypowe, że pomimo niewielkiej ilości (2-3 na godzinę) potrafią być nie mniej spektakularne od gęstych rojów. Spodziewać się bowiem możemy rzadkich, powolnych, czerwonawych meteorów, które nie zdarzają się nigdy indziej, jak w tę czerwcową noc.

Czerwcowe Bootydy są już na niebie - Astronomia

Czerwcowe Bootydy promieniują w dniach od 22 czerwca do 2 lipca. Kto wie, gdzie na nieboskłonie odnaleźć konstelację Wolarza, ten bez trudu je zaobserwuje. Jest to jeden z najbardziej wdzięcznych do obserwacji rojów, ponieważ czas spalania meteorów w atmosferze naszej planety jest dość długi. Prędkość meteorów wynosi 14 km/s, co również czyni je jednym z bardziej atrakcyjnych zjawisk astronomicznych. Rój związany jest z kometą 7P/Pons-Winnecke. Tegoroczne maksimum przewidywane jest w okolicach 27 czerwca ok. godziny 4:30 naszego czasu. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc będący po ostatniej kwadrze.

Odsłony: 12941
Kategoria: