30. rocznica lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos

30. rocznica lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos27 czerwca mija 30 lat od dnia, gdy mjr Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak wyleciał w kosmos na radzieckim statku Sojuz 30. Lot trwał 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund.

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach. W 1960 roku rozpoczął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. W latach 1964 – 1976 jako oficer lotnictwa służył w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju, przechodząc kolejno szczeble kariery zawodowej – od pilota myśliwców Mig 21 po dowódcę pułku lotnictwa myśliwskiego.

W 1976 roku wraz z trzema innymi polskimi pilotami rozpoczął dwuletnie szkolenie w Centrum Szkolenia Kosmonautów w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Po jego ukończeniu został wybrany do odbycia lotu kosmicznego. Pilotem rezerwowym był Zenon Jankowski.

 

30. rocznica lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos

27 czerwca 1978 roku Sojuz 30 wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Sojuz przycumował do stacji orbitalnej Salut 6, która od września 1977 roku krążyła wokół Ziemi, przyjmując kolejne załogi. Na pokładzie Saluta Hermaszewski prowadził badania naukowe, 5 lipca powrócił na Ziemię.

Lot Hermaszewskiego został przygotowany przez Związek Radziecki w ramach programu „Interkosmos”. Zadaniem programu było badanie przestrzeni kosmicznej przy udziale naukowców i kosmonautów z innych państw, w tym zwłaszcza z dawnych krajów komunistycznych. Hermaszewski otrzymał wysokie odznaczenia państwowe – polskie (Złoty Krzyż Zasługi) i radzieckie (Order Lenina). Został członkiem Komitetu Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. W 1993 roku został szefem bezpieczeństwa lotów Dowództwa Wojsk Lotniczych a w 1994 roku objął funkcję Rektora Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

Odsłony: 2198
Kategoria: