Pierwsza od 16 lat rekrutacja astronautów w Europie

Pierwsza od 16 lat rekrutacja astronautów w EuropieTrwa pierwsza od 16 lat rekrutacja astronautów prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA. Otrzymano ponad 8 tysięcy zgłoszeń. Niestety w konkursie nie mogli wystartować Polacy, gdyż nasz kraj nie należy do ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA ostatni raz rekrutowała astronautów w 1992 roku, czyli 16 lat temu. Teraz ponownie otworzyła drzwi dla osób chętnych zaznania kosmicznych podróży.

 Proces selekcji rozpoczął się 19 maja; podania można było składać przez miesiąc. Aby móc zostać europejskim astronautą trzeba być obywatelem jednego z 17 krajów członkowskich ESA, co wyklucza Polaków, gdyż Polska ma z agencją jedynie podpisaną umowę o współpracy. W przedstawionej przez ESA tabeli jest jednak rubryka "inne kraje", w której mogą znajdować się kandydaci z Polski, na przykład dzięki podwójnemu obywatelstwu.

Europejska Agencja Kosmiczna otrzymała 8413 zgłoszeń zawierających wypełniony formularz internetowy i dostarczone zaświadczenia lekarskie. Najwięcej chętnych było z Francji (22%) i Niemiec (21%). Kobiety stanowią 16%. zgłaszających się. Teraz kandydatów czekają kolejne etapy selekcji, obejmujące w pierwszej kolejności testy psychologiczne.
Źródło: wp.pl

Odsłony: 2355
Kategoria: