Sonda SOHO odkryła już 1500 komet

Sonda SOHO odkryła już 1500 komet - AstronomiaSonda Kosmiczna SOHO świętuje odkrycie kolejnej komety. Jest to już numer 1500 na jej koncie podczas 13 lat jej funkcjonowania. SOHO jest najskuteczniejszym odkrywcą komet w historii.

Odkryta kometa została sfotografowana 25 czerwca. Należy ona do tzw. rodziny Kreutza, czyli komet, których orbita wypada bardzo blisko Słońca. Peryhelium orbity, czyli punkt najbliższy Słońcu leży w ich przypadku mniej niż 0,01 jednostki astronomicznej od Słońca (mniej niż półtora miliona kilometrów). Większość z nich nie przeżywa tego bliskiego spotkania ze Słońcem.
Wszystkie komety z rodziny Kreutza to prawdopodobnie część wielkiej komety, która rozpadła się setki lat temu. Stanowią one prawie 85 proc. komet odkrytych przez SOHO.

Kometę wypatrzył na zdjęciach udostępnianych w Internecie amerykański miłośnik astronomii Rob Matson.

Sonda SOHO odkryła już 1500 komet - Astronomia

Zdjęcia wykonywane są koronografem LASCO (Large Angle and Spectrometric Coronograph), który znajduje się na pokładzie SOHO. W ciągu 15 minut są już one dostępne w Internecie. Dzięki temu mogą je przeglądać miłośnicy astronomii z całego świata i wskazywać zdjęcia, na których podejrzewają obecność komety. Wskazane zdjęcia są następnie sprawdzane przez naukowców.



SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory)

to projekt badawczy współtworzony przez Europejską Agencje Kosmiczną (ESA) oraz Narodową Agencje Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). W ramach projektu, 2 grudnia 1995 roku, w stronę Słońca została wystrzelona rakieta, która wyniosła bezzałogową sondę kosmiczną na orbitę okołosłoneczną. Została zaprojektowania do prowadzenia badań nad wewnętrzną strukturą tej gwiazdy, zjawiskami zachodzącymi na jej powierzchni oraz nad wiatrem słonecznym i jego wpływem na naszą planetę. Sonda jest cały czas monitorowana z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA (ang. Goddard Space Flight Center (GSFC)) w Greenbelt, w stanie Maryland (USA). Transmituje nieprzerwanie strumień danych z szybkością 200 kb/s. Źródło: wikipedia



Więcej informacji: http://sohowww.nascom.nasa.gov/hotshots/2008_06_23
Źródło: ESA

Odsłony: 11058
Kategoria: