Opozycja Jowisza w Strzelcu

Opozycja Jowisza w Strzelcu - Astronomia9 lipca około godz. 11:00 Jowisz znajdzie się w opozycji względem Słońca. Widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Strzelca. Jowisza trudno pomylić z jakimkolwiek innym obiektem. Króluje na niebie jasnością (-2,7 magnitudo), świecąc spokojnym (nie mruga), żółtawym blaskiem.

W okresie opozycji odległość Jowisza od naszej planety osiąga minimalną wartość. Średnio jest to 628,8 mln km. Ponieważ w tym roku opozycja ta przypada 5 dni po przejściu Ziemi przez aphelium, Jowisz będzie odległy od nas "tylko" o 622,5 mln km. Zjawisko takie powtarza się niespełna co 399 dni.

 

W związku z opozycją średnica tarczy Jowisza osiąga największą w 2008 r. wartość, równą 47'', co ułatwi teleskopowe obserwacje szczegółów w atmosferze planety oraz zjawisk w układzie jej 4 księżyców galileuszowych (Io, Europa, Ganimedes i Callisto). Nie potrzebny jest nam do tego duży teleskop. Do obserwacji ich ruchu, doskonale widocznego nawet po kilku godzinach obserwacji wystarczy dobra lornetka (dobrze żeby była nieruchoma). Jednak teleskop amatorski pozwoli na obserwacje zjawisk zachodzących w atmosferze - pasów równoległych do równika i Wielkiej Czerwonej Plamy.
Szczególnie ciekawie zapowiada się świt 16 i 17 lipca, kiedy tuż obok Jowisza znajdzie się Księżyc. Już dziś zachęcamy do obserwacji życząc bezchmurnego nieba, gdyż Jowisz wart jest tego, aby w jego kierunku zwrócić wzrok i sprzęt optyczny.

Odsłony: 2937
Kategoria: