Mars blisko Regulusa i Saturna

Mars blisko Regulusa i Saturna - AstronomiaW pierwszych dniach lipca dwie jasne planety zbliżą się do siebie. Mowa tu o Marsie, którego największa jasność miała miejsce w okresie bożonarodzeniowym 2007 i od tamtej pory drastycznie zmalała i o Saturnie, który był ozdobą naszego wieczornego nieba od połowy zimy.

Obie te planety są teraz widoczne blisko siebie a między nimi jest jasny Regulus. Żółto-biały Saturn świeci z jasnością -0,4 mag. Mars natomiast jest dwa razy ciemniejszy i jego jasność wynosi +1,6 mag.

Regulus na swojej drodze po niebie wyprzedzi najpierw najjaśniejszą gwiazdę Lwa, a potem szóstą planetę Układu Słonecznego. Saturn powoli oddala się od Regulusa i zbliża się do koniunkcji ze Słońcem, która nastąpi 6 września 2008 roku. Mars także zbliża się do koniunkcji z naszą gwiazdą dzienną, ale ponieważ porusza się na niebie znacznie szybciej od Saturna, Słońce dogoni go dopiero 5 grudnia 2008 roku. Obie planety i Lew, w którym przebywają, znajdują się już blisko Słońca.


Na początku lipca Mars przejdzie w pobliżu Regulusa (najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lwa) i Saturna (szósta według odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego).

6 lipca nisko nad zachodnim horyzontem około godziny po zachodzie Słońca będzie można zaobserwować Księżyc 3 dni po nowiu z Regulusem, Marsem i Saturnem ukierunkowane w linii prostej. Mars będzie się znajdował prawie dokładnie pośrodku Regulusa i Saturna. Następnej nocy Księżyc przesunie się już na wschód tworząc obszerny trójkąt z Regulusem i Saturnem.

10 lipca natomiast czeka nas koniunkcja Marsa z Saturnem. Zjawisko takie zdarza się średnio co 2 lata i 20 dni. Ostatnie takie "spotkanie" miało miejsce 17 czerwca 2006, a następne przewidywane jest 30 lipca 2010 roku.

Odsłony: 2298
Kategoria: