Ziemia i Księżyc "tańczą" przed kamerą

Ziemia i Księżyc "tańczą" przed kamerą - AstronomiaAmerykańska sonda Deep Impact sfilmowała przejście Księżyca na tle Ziemi w odległości 50 milionów kilometrów. Sonda wykonała zdjęcia 29 maja i dzięki nim naukowcy będą mogli porównać to dobrze znane sobie zjawisko z podobnymi, obserwowanymi w przestrzeni kosmicznej.

Kolorowy filmik powstał ze złożenia fotografii, wykonywanych przez Deep Impast w 15-minutowych odstępach czasowych. "Fotografowanie Ziemi z bardzo daleka pomaga nam w poszukiwaniach planet pozasłonecznych, na których mogą występować warunki do życia. Dzięki nim mamy świadomość w jaki sposób taki odległy świat może być widoczny.", wyjaśnia Michael A'Hearn z Uniwersytetu Maryland, kierownik przedłużonej misji Deep Impast, nazwanej EPOXI.

Ziemia i Księżyc "tańczą" przed kamerą - Astronomia

Źródło: Donald J. Lindler, Sigma Space Corporation/GSFC; EPOCh/DIXI Science Teams.

Sonda Deep Impact przeszła do historii w 2005 roku po zbadaniu komety Tempel 1.  Wystrzeliła ona wówczas pocisk, który wbił się w jądro komety. Stan sondy po wykonaniu zadania okazał się na tyle dobry, że NASA zdecydowała o dodatkowych zadaniach do wykonania. Sonda została skierowana w kierunku kolejnej komety, Hartley 2, z którą spotka się w listopadzie 2010 roku. Deep Impact ma również poszukiwać planet pozasłonecznych przy wytypowanych przez specjalistów z NASA gwiazdach.

Źródło: www.skyandtelescope.com

Odsłony: 2263
Kategoria: