Makemake - czwarta planeta karłowata

Makemake - czwarta planeta karłowata - AstronomiaMiędzynarodowa Unia Astronomiczna nadała nazwę czwartej planecie karłowatej. Ciało krążące siedem miliardów kilometrów od Słońca będzie nazywać się Makemake.

Makemake (136472) jest trzecią co do wielkości znaną planetą karłowatą Układu Słonecznego i jedną z dwóch największych obiektów w Pasie Kuipera. Jej średnica to około trzy czwarte średnicy Plutona. Makemake nie ma znanych satelitów, co czyni ją unikalną wśród największych obiektów KBOs.

 

 

Makemake - czwarta planeta karłowata - Astronomia

Makemake została odkryta 31 marca 2005 przez zespół naukowców kierowany przez Michaela Browna. Jego odkrycie zostało ogłoszone 29 lipca 2005. Obiekt nosi oznaczenie 2005 FY9 oraz ma numer 136472 na liście małych ciał Układu Słonecznego. Należy on do kategorii ciał zwanych plutoidami. Do plutoidów astronomowie zaliczają jeszcze Plutona, Eris. Nie jest nim Ceres, gdyż jej orbita przebiega pomiędzy Marsem i Jowiszem, a nie poza orbitą Neptuna.

Makemake jest słowem pochodzenia polinezyjskiego. To imię stworzyciela ludzkości oraz boga płodności w mitologii wyspy Rapa Nui oraz Wyspy Wielkanocnej. Był przedstawiany jako człowiek z głową ptaka.
Źródło: www.iau.org

 

 

Odsłony: 2537
Kategoria: