Częściowe zaćmienie Księżyca 16 sierpnia 2008

Częściowe zaćmienie Księżyca 16 sierpnia 2008 - AstronomiaJuż niedługo, w nocy z soboty na niedzielę 16/17 sierpnia 2008, dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca widzianego także z terenu Polski. Będzie to już drugie zaćmienie naszego ziemskiego satelity, czwarte a zarazem ostatnie takie zjawisko w tym obfitym dla miłośników astronomii roku.

Zaćmienie Księżyca zachodzi wówczas, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i trafi na stożek ziemskiego cienia. Warunkiem koniecznym zjawiska jest także obecność Księżyca w pobliżu węzła własnej orbity, czyli punktu, w którym płaszczyzna orbity przecina płaszczyznę ekliptyki (orbity Ziemi).

Zaćmienia Księżyca trwają dłużej niż Słońca. Powodem tego jest fakt, iż Ziemia jest ciałem większym a więc jej cień jest proporcjonalnie większy. Podczas korzystnych warunków cień Księżyca na powierzchni Ziemi może mieć maksymalną szerokość 269 km, ale średnica cienia Ziemi w odległości orbity Księżyca może wynosić nawet 9200 km. Oznacza to, że całkowite zaćmienie Księżyca może trwać do 1 godziny 40 minut. Zaćmienia Słońca są częstsze od zaćmień Księżyca. W ciągu 1000 lat obserwuje się przeciętnie 2375 zaćmień Słońca i 1543 zaćmień Księżyca.

 

Częściowe zaćmienie Księżyca 16 sierpnia 2008 - Astronomia

Częściowe zaćmienie Księżyca 16 sierpnia widoczne będzie w środkowej i wschodniej Afryce, środkowej i wschodniej Europie, w zachodniej Azji oraz w zachodniej części Oceanu Indyjskiego; na Atlantyku, w Ameryce Południowej, w Europie zachodniej i północnej oraz w zachodniej Afryce przy wschodzie Księżyca, natomiast we wschodniej części Azji i w Australii przy zachodzie Księżyca.

Obserwatorzy będą być może czuli niedosyt spowodowany niezbyt imponującą wielkością fazy maksymalnej. Zawód może im jednak wynagrodzić satysfakcja ze znalezienia na niebie najdalszej wielkiej planety Układu Słonecznego - Neptuna. Powinien to być obiekt stosunkowo łatwy do znalezienia - w maksimum zjawiska znajdzie się zaledwie 1.5 stopnia (3 średnice tarczy Księżyca) na zachód od Srebrnego Globu.

Częściowe zaćmienie Księżyca 16 sierpnia 2008 - Astronomia


Kolejne zaćmienia Księżyca w Polsce do 2010 roku:

  • 16 sierpnia 2008 – częściowe zaćmienie Księżyca (0,812)
  • 9 lutego 2009 – półcieniowe zaćmienie Księżyca (-0,083)
  • 6 sierpnia 2009 – półcieniowe zaćmienie Księżyca (-0,662)
  • 31 grudnia 2009 – częściowe zaćmienie Księżyca (0,082)
  • 21 grudnia 2010 – całkowite zaćmienie Księżyca (1,261)

W odróżnieniu do zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca możemy oglądać bezpiecznie. Niepotrzebne są filtry ochronne a nawet teleskop. Można oglądać zaćmienie tylko "za pomocą" własnych oczu :-). Lornetka lub teleskop sprawi oczywiście, że widok będzie bardziej niepowtarzalny, gdyż będzie widoczna dokładna kolorystyka.

Częściowe zaćmienie Księżyca 16 sierpnia 2008 - Astronomia

Zaćmienia Księżyca nadają się zarówno do obserwacji wizualnych jak i do astrofotografii. Warunkiem sprzyjającym jest jego wolniejszy przebieg niż zaćmień Słońca. Przy odpowiednim sprzęcie i poprawnym jego użytkowaniu mogą wyjść naprawdę fascynujące zdjęcia.

 

 

 

 

Odsłony: 5814
Kategoria: