Maksimum Perseidów 2008 tuż...tuż...

Maksimum Perseidów 2008 tuż...tuż... - AstronomiaJuż tylko kilka dni dzieli nas od pięknego spektaklu na niebie jakim będzie maksimum aktywności Perseidów. Przypada on w nocy z 12 na 13 sierpnia. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych i aktywnych rojów naszego nieba.

Co roku popisują się aktywnością sięgającą kilkudziesięciu meteorów na godzinę, a w latach, gdy w okolice Słońca powraca jego kometa macierzysta - 109P/Swift-Tuttle - nawet kilkoma setkami "spadających gwiazd" na godzinę.

Pierwsze meteory możemy obserwować już w zasadzie w połowie lipca. Na początku aktywność ich jest niewielka (1-2 zjawiska na godzinę), lecz pod koniec miesiąca sięga nawet ponad 10 meteorów na godzinę. Począwszy od drugiego tygodnia sierpnia, Perseidy są już wyraźnym i aktywnym rojem, przez co wychodząc na obserwacje w drugiej połowie nocy, trudno nie zauważyć jego meteorów.

Maksimum Perseidów 2008 tuż...tuż... - Astronomia

Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Perseusza. Tegorocznym obserwacjom Perseidów w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc po pierwszej kwadrze.

Odsłony: 9513
Kategoria: