Czy Pluton odzyska status planety?

Czy Pluton odzyska status planety? - AstronomiaGrupa astronomów łącznie z ekspertami z NASA zapowiedziała w tym tygodniu "atak" na kontrowersyjną decyzję Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Według nich Pluton powinien odzyskać status planety.

24 sierpnia 2006 r. astronomowie na Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze odebrali Plutonowi status planety, co oznacza, że w układzie słonecznym jest ich teraz tylko 8. Nowa definicja zakwalifikowała Plutona do "plutoidów".
Unia posiada wyłączne prawo do nadawania nazw nowo odkrytym ciałom niebieskim oraz nazywania tworów powierzchniowych na nich występujących. Zajmuje się tym Grupa Robocza ds. Nomenklatury Systemu Planetarnego (ang. Working Group for Planetary System Nomenclature).

Do 2006 roku Pluton znany był jako planeta najdalej położona od Słońca, odkryta ponad 70 lat temu. Jej status zmienił się z powodu małej wielkości i odległej pozycji w Układzie Słonecznym.

Podczas konferencji w Maryland w nadchodzący czwartek naukowcy zaapelują, aby Pluton został przywrócony jako dziewiąta planeta.
Według nich definicje te są zagmatwane i dotyczą niedawno odkrytych planet poza naszym układem słonecznym. Nasz więc może zostać opisany tak jak był do tej pory.
W aktualnej klasyfikacji wszystkie małe i prawie sferyczne obiekty orbitujące poza ósmą planetą od słońca, Neptuna, są nazywane teraz "plutoidami". Wszystkie plutoidy są jednocześnie planetami karłowatymi.

Czy Pluton odzyska status planety? - Astronomia


Duże obiekty transneptunowe

Dr David Morrison, dyrektor Nasa Lunar Science Institute w Californii, powiedział: "Nigdy dotąd nie było konieczne, dla żadnej organizacji aby definiować słowo, które byłoby wspólnie używane, nie widzę więc żadnego powodu dlaczego jest to konieczne przy tej okazji".

"Astronomowie używają przymiotników takich jak olbrzym i karzeł aby opisać różne podklasy takich obiektów jak planety, gwiazdy i galaktyki, więc dlaczego Pluton nie mógłby pozostać jako planeta karłowata tak jak Jowisz jest olbrzymia planetą".

"Również, około 90 procent planet jak wiemy znajduje się na zewnątrz naszego układu słonecznego, ale korzystając z definicji Międzynarodowej Unii Astronomicznej nie mogą być sklasyfikowane jako planety".

Naukowcy na konferencji "Great Planet Debate" zaproponują także używanie prostszych mechanizmów do kategoryzacji planet.

Mark Sykes, z Planetary Science Institute będzie argumentował, że jedyną kategorią która powinna być stosowana jest okrągłość obiektu. Wg niego liczba planet w naszym układzie słonecznym zwiększy się wtedy do 12.

Wnioski te zaalarmowały tradycjonalistów z Międzynarodowej Unii Astronomicznej, którzy obawiają się, że z czasem wzrośnie liczba planet w naszym układzie a zmaleje ilość mniejszych odkrytych obiektów.
Dr Neil deGrasse Tyson, z American Museum of Natural History, uargumentuje, że Pluton nie zasługuje być planetą.

Źródło: www.telegraph.co.uk

Odsłony: 11682
Kategoria: