Zakrycie Plejad przez Księżyc już 23 sierpnia...

Zakrycie Plejad przez Księżyc już 23 sierpnia... - AstronomiaW sobotę wieczorem, 23 sierpnia 2008 roku będziemy mieli okazję obserwacji zakrycia Plejad przez ciemny brzeg tarczy Księżyca (52%). Spacer naszego naturalnego satelity przed Plejadami rozpocznie się około godz. 21:50 a zakończy 3 godziny później bo o 24.50 24 sierpnia naszego czasu.

W najlepszej sytuacji będą wtedy mieszkańcy Azji, gdyż tam zjawisko będzie najlepiej widoczne. W Polsce natomiast "szczęśliwą krainą" będzie Suwalszczyzna, gdzie zakrycie rozpocznie się około pół godziny po wschodzie Plejad (będą wtedy około 4 stopnie nad horyzontem). Ale w całym kraju początek zjawiska będzie bardzo nisko nad horyzontem. W południowo-zachodniej Polsce początek zakrycia będzie miał miejsce, gdy Plejady będą jeszcze pod horyzontem.

Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na niebie, na drodze Księżyca, jest jasna i efektowna gromada gwiazd o nazwie Plejady.

 

Zakrycie Plejad przez Księżyc już 23 sierpnia... - Astronomia

Plejady oznaczone w katalogu Messiera symbolem M45 – są najbardziej znaną gromadą otwartą na niebie. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 400 lat świetlnych. Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką.

Pomimo tego, że Plejady widać gołym okiem, lepszy efekt wizualny osiągniemy używając zwykłej lornetki. Plejady mają charakterystyczny kształt, który przypomina znacznie pomniejszoną Małą Niedźwiedzicę. Zawiera ona kilkaset gwiazd, spośród których 10 najjaśniejszych ma indywidualne nazwy. Są to: Taygeta, Maia, Asterope, Sterope II, Merope, Pleione, Alcyone, Atlas, Celaneo i Electra. Większość spośród nich to błękitne olbrzymy typu widmowego B. Ich jasność wynosi od 3,0 do 5,9m.

Zakrycie Plejad przez Księżyc już 23 sierpnia... - Astronomia

Do obserwacji najlepszy będzie teleskop, luneta lub lornetka umieszczona na statywie. Nie ma konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń, bo całe zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x. Nie musimy więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, aby cieszyć się urodą spektaklu zafundowanego nam przez naturę.

 

 

Odsłony: 3753
Kategoria: