Nazwy i czas pełni Księżyca w 2008 roku

Nazwy i czas pełni Księżyca w 2008 roku - AstronomiaKsiężyc ma olbrzymi wpływ na naszą planetę, a więc także na nas. Warto więc sprawdzić, kiedy możemy się spodziewać pełni Księżyca i zjawisk z nią związanych.

Październikowa pełnia już 14 dnia miesiąca o godzinie 22:02 rano i będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Myśliwych, gdyż właśnie oni wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

Kolejna pełnia 13 listopada o godzinie 7:17. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie.

Nazwy i czas pełni Księżyca w 2008 roku - Astronomia

Ostatnia w tym roku pełnia wypadnie 12 dni przed Wigilią, a więc 12 grudnia o godzinie 17:37 rano. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe i najzimniejsze w roku. W przyszłym roku pełnie Księżyca będą przypadać na pierwsze dni miesiąca. Na przykład w grudniu będziemy mieć aż dwie pełnie, ponieważ jedna nastąpi 2 dnia miesiąca, a druga ostatniego. To będzie wyjątkowe zjawisko, kiedy w sylwestrową noc na niebie jaśnieć będzie Księżyc w pełni, zwłaszcza, że apogeum tego zjawiska nastąpi o godzinie 20:13.
Źródło:twojapogoda.pl

Odsłony: 7880
Kategoria: