Cassini przeleci zaledwie 25 kilometrów od księżyca Saturna

Cassini przeleci zaledwie 25 kilometrów od księżyca SaturnaSonda Cassini przeleci w czwartek koło jednego z księżyców Saturna. Minie go w odległości zaledwie 25 kilometrów od powierzchni. Przelot sondy koło Enceladusa zaplanowany jest na 9 października.

W tym miesiącu sonda minie księżyc jeszcze drugi raz - 31 października. Jednak drugi przelot będzie już nieco dalszy, bo w odległości 196 kilometrów od powierzchni satelity. Poprzednie spotkanie z księżycem sonda miała 11 sierpnia, a w najbliższych dwóch latach przeleci w jego pobliżu jeszcze cztery razy.

W roku 2005 sonda odkryła gejzery na Enceladusie. Październikowe przeloty to okazja do dokładniejszego zbadania tych tworów i efektów ich działalności. Tym razem głównym celem będą badania cząstek i gazów wyrzucanych przez gejzery, natomiast wykonywanie zdjęć będzie mniej istotne.

 

Cassini przeleci zaledwie 25 kilometrów od księżyca Saturna

"Wiemy, że Enceladus produkuje kilkaset kilogramów na sekundę gazu i pyłu oraz że ten materiał składa się głównie z pary wodnej i lodu wodnego. Para wodna i parowanie z lodowych ziaren stanowią o większości masy znajdującej się w obszarze magnetosfery Saturna", tłumaczy Tamas Gambosi z Univeristy of Michigan w Ann Arbor (Stany Zjednoczone).

"Jedną z naukowych zagadek, którą próbujemy zrozumieć jest to co dzieje się z gazem i pyłem uwolnionym przez Enceladusa, w szczególności w jaki sposób część gazu zmienia się w zjonizowaną plazmę i rozprzestrzenia się w magnetosferze", kontynuuje Gambosi.

Sonda Cassini znajduje się na orbicie wokół Saturna od 2004 r. Bada planetę, jej pierścienie i księżyce. Jest to wspólny projekt amerykański (NASA) i europejski (Europejska Agencja Kosmiczna ESA oraz Włoska Agencja Kosmiczna).

www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

 

Odsłony: 2075
Kategoria: