Maksymalna elongacja Merkurego

Maksymalna elongacja Merkurego - AstronomiaPaździernikowe poranki warto wykorzystać do obserwacji Merkurego. Planeta widoczna jest nisko nad południowo-wschodnim horyzontem.
22 października o godz. 10 Merkury znajdzie się w maksymalnej elongacji zachodniej od Słońca w odległości 18°19' co spowoduje najlepsze warunki obserwacyjne.

 Maksymalna elongacja planety jest to moment, kiedy odległość kątowa między planetą a Słońcem jest największa, wtedy widoczna faza planety to pierwsza lub trzecia kwadra i to podczas takiej fazy planety Merkury i Wenus są najjaśniejsze. Elongację dzielimy na wschodnią i zachodnią.

Podczas swojej elongacji wschodniej planeta znajduje się na wschód od Słońca, i widoczna jest tuż po jego zachodzie, a podczas swojej elongacji zachodniej planeta znajduje się na zachód od Słońca, i widoczna jest tuż przed jego wschodem. Dlatego planety Wenus i Merkurego określa się mianem gwiazdy wieczornej i porannej lub jutrzenką gdyż widoczne są tylko 2-3 godziny przed wschodem lub po zachodzie Słońca.

Maksymalna elongacja Merkurego - Astronomia

Jeżeli planeta dolna znajduje się w swojej elongacji zachodniej to szukać jej należy przed wschodem Słońca na południowo - wschodniej stronie nieba, a jeżeli planeta znajduje w swojej elongacji wschodniej, szukamy ją po zachodzie Słońca na południowo - zachodniej stronie.

22 października 2008r., godzinę przed wschodem naszej dziennej gwiazdy, planeta będzie świecić na wysokości 11 stopni z jasnością -0,5m. Przez teleskop będzie można zobaczyć tarczę planety o średnicy 7'', w fazie zbliżonej do kwadry.

Przez całe dwa tygodnie widoczności porannej Merkury będzie przebywał w gwiazdozbiorze Panny. Jego jasność wzrośnie max do -1 magnitudo. Jednocześnie, ze względu na oddalanie się planety od Ziemi, będzie malała jej tarcza (od ponad 80 do około 50) i wzrastała faza (od 26% do 93%).

Warte uwagi będzie również zbliżenie Merkurego z Księżycem 27 października. Będzie to dobra okazja do zidentyfikowania planety dla tych, którym to się jeszcze nie udało.

Zachęcamy do obserwacji Merkurego i życzymy przestrzeni i bezchmurnego nieba.

Odsłony: 2341
Kategoria: