Podsumowanie roku 2008 w astronomii

Podsumowanie roku 2008 w astronomii - AstronomiaKolejny rok za nami - działo się tak dużo, że postanowiliśmy nie robić kompleksowego przeglądu, a zamiast tego przygotować zestawienie wyłącznie tych szczególnych wydarzeń mijającego 2008 roku - najważniejszych, najbardziej przełomowych albo z innych względów najciekawszych.

Wydarzeń tych będzie tylko dwanaście - tyle, ile miesięcy w roku. Nasze zestawienie oczywiście jest bardzo subiektywne - tylko my decydujemy, co znajdzie się na tej elitarnej liście. Zapraszamy więc do lektury redakcyjnych przemyśleń. Uprzedzamy także, iż kolejność wydarzeń w niniejszym zestawieniu jest zupełnie przypadkowa ;-)

1. Drugi układ słoneczny?

Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez polskich naukowców z projektu OGLE odnalazł układ planetarny, który po przeskalowaniu przypomina nasz Układ Słoneczny.

2. Czy jesteśmy bezpieczni?

W styczniu jedna z planetoid minęła Ziemię w odległości niecałe półtora raza większej niż dystans Ziemia-Księżyc. Innej asteroidzie już się nie udało i zderzyła się z ziemską atmosferą, na szczęście był to niewielki obiekt.
Miłą niespodzianką było to, iż jedna z planetoid otrzymała nazwę Toruń (12999 Torun).

3. Kolejne planety karłowate...

Nasz Układ Słoneczny powiększył się o dwie planety karłowate. Czwarta z nich otrzymała nazwę Makemake, a piąta to Haumea.

4. Zważono najlżejszą czarną dziurę.

Określono masę czarnej dziury w układzie podwójnym XTE J1650-500. Wynosi ona zaledwie 3,8 masy Słońca, co czyni ją czarną dziurą o najmniejszej znanej masie.

5. Gwiazda "sprinterka"

Astronomowie zaobserwowali gwiazdę, która porusza się przez Drogę Mleczną w zawrotnym tempie 2,6 miliona km/h. Gwiazda ma masę 9 razy większą niż Słońce i oznaczona jest HE 0437-5439.

6. Najskuteczniejszy łowca komet

Kosmiczne obserwatorium SOHO odkryło kometę numer 1500 na swoim koncie, ale nie spoczęło na laurach, bo nadal odkrywa kolejne.

7. Rozrasta się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS.

Działanie rozpoczęły europejski moduł Columbus i japońskie laboratorium Kibo. Pojawiła się też kolejna metoda dostarczania materiałów do stacji. Amerykańskie wahadłowce i rosyjskie statki Progress może wspomagać automatyczny statek transportowy Jules Verne skonstruowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

8. Nie tylko gwiazdy....

Odkryto, że nie tylko gwiazdy mogą mieć planety, ale również i brązowe karły. Natrafiono na niewiele większą od Ziemi planetę obiegającą taki obiekt. W badaniach uczestniczyli polscy astronomowie. To nie jedyna cecha wspólna brązowych karłów i gwiazd. Znaleziono dowód obserwacyjny na to, że obie kategorie obiektów powstają w taki sam sposób.

9. Najmłodsza supernowa w Galaktyce

Astronomowie odkryli pozostałość po supernowej, która wybuchła 140 lat temu. To ostatnie takie wydarzenie na Drodze Mlecznej, w naszym najbliższych gwiazdowym otoczeniu nie było potem wybuchu supernowej.

10. Astronauta pilnie poszukiwany....

W minionym roku miała miejsce pierwsza od 16 lat rekrutacja astronautów prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA. Okazało się, iż jest to najbardziej oblegane miejsce pracy gdyż otrzymano ponad 8 tysięcy zgłoszeń.

11. Wzorowi studenci :)

Troje studentów z Holandii w ramach ćwiczeń zadanych przez wykładowcę przypadkiem trafili na obecność planety w pobliżu jednej z gwiazd.

12. Zamiana biegunów magnetycznych gwiazdy

Międzynarodowa grupa astronomów poinformowała o zamianie biegunów magnetycznych gwiazdy podobnej do naszego Słońca. Od dawna wiadomo, że pole magnetyczne Słońca zmienia swój kierunek co 11 lat ale to jest pierwszy przypadek, w którym taka zmiana była zaobserwowana w innej gwieździe.

Odsłony: 10227
Kategoria: