Miesięczne mapy nieba - styczeń

Miesięczne mapy nieba - styczeń - AstronomiaGwiazdozbiory zimowe są jednymi z najpiękniejszych, jakie możemy obserwować. W naszych zwykłych porach obserwacji najważniejsze gwiazdozbiory znajdują się w obszarze między południem a południowym wschodzie.

Miesięczne mapy nieba - styczeń - Astronomia

W centrum znajduje się Orion ze swymi głównymi gwiazdami Betelgeuse i Rigiel. Gdy pas Oriona zbudowany z trzech prawie równo oddalonych gwiazd przedłużymy w prawo do góry, wówczas trafimy na Aldebarana, główną gwiazdę Byka. Obok niego widzimy gromadkę gwiazd w kształcie litery V - Hiady, a nieco bardziej w prawo Plejady. Prawie pionowo w górze widzimy Woźnicę z Capellą. Pod nimi znajdują się Bliźnięta z obiema gwiazdami głównymi - Kastorem i Polluksem. Jeszcze niżej widzimy Procjona, główną gwiazdę Małego Psa. Przedłużając pas Oriona w lewo w dół łatwo możemy znaleźć Syriusza, główną gwiazdę Wielkiego Psa. Gwiazdy: Capelle - Aldebaran - Rigiel - Syriusz - Procjon - Polluks tworzą tzw. sześciokąt zimowy. Przebiega przez niego Droga Mleczna. Zresztą w tym obszarze świeci ona słabo, a między gwiazdozbiorami Byka i Woźnicy osiąga najmniejszą jasność.
Kolejnymi mniejszymi gwiazdozbiorami zimowymi są Zając nieco poniżej Oriona, Jednorożec w przestrzeni obok Oriona, Bliźnięta, Wielki i Mały Pies oraz Erydan, rzeka światła podziemnego, która rozciąga się poniżej Oriona w prawo aż po horyzont.

Miesięczne mapy nieba - styczeń - Astronomia

Miesięczne mapy nieba - styczeń - Astronomia

Głównej gwiazdy tego gwiazdozbioru, Achernara, właściwie nie można obserwować w Europie, gdyż jest zbyt wysunięta na południe. Obserwatorzy w Europie południowej mogą jeszcze oglądać Gołębia i Rylec tuz nad horyzontem w kierunku SSE. Nisko nad horyzontem w kierunku SSW znajduje się Piec (Fornax). Nieco w lewo (ku wschodowi) od gwiazdozbioru Bliźniąt, a zatem nieco bliżej horyzontu, możemy rozpoznać Raka, który składa się tylko ze słabszych gwiazd.

Miesięczne mapy nieba - styczeń - Astronomia

Można w nim dostrzec gołym okiem gromadę Praesepe (Żłobek) jako niewyraźną rozmyta plamkę świetlną, a dopiero przy użyciu lornetki albo lunety można w niej rozdzielić poszczególne gwiazdy. Na zachodzie trwają pozostałości nieba jesiennego, do których należy zwłaszcza wielki kwadrat Pegaza, a wraz z nim widać w pobliżu zenitu Andromedę.

Miesięczne mapy nieba - styczeń - Astronomia

Gdy przedłużymy łańcuch gwiazd Andromedy, wówczas w pobliżu zenitu znajdziemy Perseusza. w lewo od Andromedy znajdują się Ryby złożone tylko ze słabszych gwiazd oraz mniejsze gwiazdozbiory: Trójkąt i Baran. Natomiast silniejsze gwiazdy obejmuje wieloryb na południowym zachodzie. Na północnym zachodzie widzimy stosunkowo blisko horyzontu Łabędzia. Spośród wszystkich jego gwiazd głównych można jeszcze dobrze obserwować Deneba. Natomiast na szerokościach Europy  środkowej i północnej można ponadto zauważyć wagę w gwiazdozbiorze Lutni nisko  w kierunku NNW.

Miesięczne mapy nieba - styczeń - Astronomia

Wielki Wóz (Wielka Niedźwiedzica) znajduje się w kierunku NNW w niezwykłym położeniu: jego dyszel skierowany jest do dołu. Kasjopea widoczna jest na lewo nieco powyżej Gwiazdy Polarnej dość wysoko na niebie i ukazuje kształt litery M. Poniżej znajduje się Cefeusz, a na północy w pobliżu horyzontu rozciąga się Smok.
Na wschodzie ukazują się już pierwsi zwiastunowi wiosny; należy do nich zwłaszcza przednia część Lwa, którego główną gwiazdę, Regulusa, dobrze już widać. To samo odnosi się do przedniej części Hydry (Węża Wodnego), którego główna gwiazda, Alfard, wygląda nad horyzont w południowej Europie. Nisko na południowym zachodzie znajduje się gwiazdozbiór Psy Gończe. O przebiegu Drogi Mlecznej na niebie zimowym już powiedziano. Prześledźmy delikatne pasmo Drogi Mlecznej powyżej Woźnicy; rozciąga się ono poprzez gwiazdozbiory: Peseusz, Kasjopea, Cefeusz i Łabędź aż do horyzontu na północnym zachodzie. w ostatnio wymienionych gwiazdozbiorach Droga Mleczna nabiera stopniowo jasności i staje się coraz lepiej widoczna. Należy dodać, że Droga Mleczna oglądana w zimowy wieczór nie robi takiego wrażenia jak na przykład wieczorem późnym latem. W miejscach niekorzystnych dla obserwacji można "zgubić" na niebie zimowym przynajmniej niektóre odcinki Drogi Mlecznej.

Miesięczne mapy nieba - styczeń - Astronomia

Źródło: Joachim Herrmann "Gwiazdy"

Odsłony: 16047
Kategoria: