Półcieniowe zaćmienie Księżyca 9 lutego 2009r.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca 9 lutego 2009r. - AstronomiaJuż jutro, 9 lutego 2009 roku wystąpi zaćmienie Księżyca, którego zakończenie będzie teoretycznie widoczne z terenu Polski. Niestety, jest to tak zwane zaćmienie półcieniowe, w którym Księżyc nie wchodzi w pełny cień Ziemi, tylko przechodzi przez obszar półcienia, nieznacznie zmniejszając swoją jasność.

Zjawisko widoczne będzie w centralnej i wschodniej części Azji, Australii, na Alasce, wschodniej części Oceanu Indyjskiego i zachodniej części Oceanu Spokojnego; w zachodniej części Azji i Oceanu Indyjskiego, wschodniej Afryce oraz w Europie środkowej i wschodniej przy wschodzie Księżyca, oraz w środkowej i zachodniej części Ameryki Północnej i we wschodniej części Pacyfiku przy zachodzie Księżyca.

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 13:37 naszego czasu (pierwszy kontakt) na tle konstelacji Lwa, kilka stopni na zachód od Regulusa. Księżyc znajdować się będzie ponad 20 stopni poniżej horyzontu.

Maksymalna faza ok. 92% przypadnie na godzinę 15:38. W tym czasie Księżyc wciąż pozostanie schowany ok. 10 stopni za horyzontem co uniemożliwi zaobserwowanie iż jego północny kraniec jest nieco ciemniejszy niż południowy.
Godzinę później, dokładnie o 16:45 (w centralnej Polsce) zajdzie Słońce a trzy minuty później wzejdzie Księżyc. Jednak wtedy będzie już za późno na obserwacje gdyż w półcieniu pozostanie tylko mniej więcej połowa tarczy Księżyca.

Zjawisko zakończy się o godzinie 17:40 (czwarty kontakt), 6 stopni nad widnokręgiem.

Te dane oznaczają, że praktycznie nic nie zobaczymy. Zaćmienie półcieniowe jest widoczne tylko przy dosyć dużej fazie i ciemnym niebie. Tutaj największa faza przypada ponad godzinę przed pojawieniem się Księżyca nad horyzontem. A gdy już Księżyc się pojawi, będzie nisko, a niebo będzie wciąż jasne. To praktycznie uniemożliwi obserwację półcienia.

Odsłony: 2496
Kategoria: