Za kilka lat odkryjemy planety podobne do Ziemi? "Mogą ich być miliardy"

Za kilka lat odkryjemy planety podobne do Ziemi? "Mogą ich być miliardy"Możliwe, że w naszej galaktyce istnieje nawet 100 miliardów planet takich, jak Ziemia - uważa dr Alan Boss z amerykańskiego Carnegie Institution of Science. - Na każdej z nich mogą istnieć proste formy życia - twierdzi naukowiec.

I zapewnia: dzięki misji NASA, część z nich możemy odkryć w przeciągu najbliższych kilku lat. Fragmenty jego wystąpienia przytacza dziś BBC. O planetach bliźniaczo podobnych do Ziemi dr Alan Boss mówił podczas corocznego spotkania amerykańskiej organizacji AAAS (American Association for the Advancement of Science).

Bazując na wiedzy o odkrytych do tej pory planetach, dr Boss doszedł do wniosku, że w każdej gwieździe przypominającej słońce odpowiada średnio jedna planeta przypominająca Ziemię - informuje BBC. - Na wielu z nich mogły się rozwinąć warunku sprzyjające powstaniu życia - twierdzi amerykański naukowiec. Jego zdaniem, planety podobne do Ziemi, które znajdują się najbliżej naszego układu, przypominają najprawdopodobniej Ziemię sprzed ok. trzech miliardów lat, z formami życia przypominającymi bakterie.

Naukowiec twierdzi, że niektóre planety podobne do Ziemi mogą zostać odkryte w ciągu najbliższych kilku lat, dzięki planowanej przez NASA Misji Kepler (w marcu 2009 NASA planuje rozpocząć misję kosmiczną mającą na celu poszukiwanie planet poza układem słonecznym).

Jak podaje BBC, ostatnie badania prowadzone Edinburgh University, które próbowały ustalić, ile inteligentnych cywilizacji może istnieć w kosmosie, sugerowały, że "może ich być tysiące".

Źródło: gazeta.pl

Odsłony: 2176
Kategoria: