Zresetowano komputer sondy krążącej wokół Marsa

Zresetowano komputer sondy krążącej wokół MarsaSpecjaliści amerykańskiej agencji aeronautyki badania kosmosu NASA zdołali przesłać na orbitalny aparat "Mars-Odyssey" polecenie zresetowania komputera. Jak poinformowali naukowcy z Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie, kierujący misją sztucznego satelity Czerwonej Planety, resetowanie komputera sondy marsjańskiej zakończyło się pełnym sukcesem.

Specjaliści doszli do wniosku, że konieczne jest zresetowanie pokładowego komputera z obawy, że jego pamięć mogła zostać uszkodzona w następstwie długotrwałego oddziaływania promieniowania kosmicznego. "Mars-Odyssey" krąży na orbicie Czerwonej Planety od 2001 roku, dostarczając na Ziemię wiele cennych danych.

 

Zresetowano komputer sondy krążącej wokół Marsa

W trakcie przeprowadzonej operacji zdołano także zresetować wspomagające urządzenia rezerwowe na satelicie. Inżynierowie obawiali się, że zostały one unieruchomione z powodu zablokowania jednej z części składowych systemu zaopatrzenia w energię elektryczną. "Mars-Odyssey" wznowi pracę na pełną skalę już w najbliższych dniach.

 

Odsłony: 2107
Kategoria: