W 80 teleskopów dookoła świata

W 80 teleskopów dookoła świata - AstronomiaNajwiększe orbitalne obserwatoria należące do amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wezmą udział 24-godzinna internetowej transmisji "W 80 teleskopów dookoła świata".

Przedsięwzięcie, które rozpoczęło się w piątek, o godz. 11.00 polskiego czasu, jest częścią globalnej akcji "100 godzin z astronomią" (2-5 kwietnia) zorganizowanej w blisko 140 krajach, które biorą udział w obchodach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Głównym celem akcji jest popularyzacja astronomii i innych nauk ścisłych.

Podczas piątkowej transmisji internauci z całego świata będą mieli okazję poznać efekty prac 80 największych światowych obserwatoriów - tych na Ziemi i tych, które znajdują się na orbicie.

Pracownicy poszczególnych placówek będą mieli średnio 18 minut na przedstawienie swoich naukowych zainteresowań, pokazanie zdjęć wykonanych przy użyciu teleskopów i opowieści o codziennym życiu w obserwatoriach, które często znajdują się w wyjątkowych miejscach, np. na szczytach gór czy wulkanów lub pustyniach.

Teleskopy, które znajdują się na orbicie, przedstawią m.in. specjaliści NASA, pracujący w centrach kontroli lotów tych instrumentów oraz w instytutach naukowych odpowiedzialnych za analizę danych uzyskanych przez orbitalne obserwatoria. NASA zaprezentuje dziewięć swoich jednostek: kosmiczny teleskop Hubble'a, Swift, Fermi, obserwatorium słoneczne SOHO, STEREO, GALEX, Chandra, Spitzer i Kepler.
Pokaz można obejrzeć na stronie akcji "100 godzin z astronomią " oraz w kanale "100HA" w serwisie ustream.tv.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 1924
Kategoria: