Miesięczne mapy nieba – kwiecień

Miesięczne mapy nieba – kwiecień - AstronomiaO naszych wzorcowych godzinach obserwacji najważniejsze gwiazdozbiory wiosenne zbierają się w obszarze między południem i wschodem.
Regulus, główna gwiazda Lwa, właśnie osiągnął dokładnie południk. Gwiazda ogona Lwa nazywa się Denebola. Poniżej niej w lewo, bardziej na południowy wschód, widoczna jest Panna.

Najważniejsze jej gwiazdy można zgrupować w literę Y, na dole tej litery znajduje się główna gwiazda, Spica (Kłos Panny). Na wschodzie, jeszcze nie pośrodku między horyzontem a zenitem znajduje się Arktur, najjaśniejsza gwiazda Wolarza (Bootes). Ten gwiazdozbiór tworzy, zaczynając od Arktura w lewo, literę V, którą jednak na końcu zamyka dalsza gwiazda. Wspomniane trzy gwiazdy, Regulus, Spica i Arktur, tworzą trójkąt wiosenny. Mniej więcej pośrodku między Regulusem a Arkturem znajduje się mały i niezbyt jasny gwiazdozbiór, Warkocz Bereniki. Jest to układ słabych gwiazd, które przy gorszej widoczności są ledwo widoczne.  Nieco powyżej w kierunku Wielkiej Niedźwiedzicy znajdują się Psy Gończe. Innym gwiazdozbiorem wiosennym jest Hydra (Wąż Wodny), której głowa akurat przekroczyła południk i znajduje się w prawo  poniżej Regulusa.

 

Miesięczne mapy nieba – kwiecień - Astronomia

Główną gwiazdą Hydry jest Alfard, również położony blisko głowy. Od tego miejsca Wąż Wodny wije się w dół w lewo i ginie za horyzontem na południowym wschodzie. Między Hydrą, Lwem i Panną znajdują się niewielkie gwiazdozbiory: Sekstans, Puchar i Kruk. Obserwatorzy południowoeuropejscy mogą już oglądać tuż nad horyzontem w kierunku ESE pierwsze gwiazdy Wagi. Poniżej Wolarza znajduje się Korona Północna, a jej główna gwiazda ma nazwę Gemma.
W pobliżu horyzontu na wschodzie i północnym wschodzie można rozpoznać pierwszych zwiastunów nieba letniego, należą do nich dolna część Węża i Herkules. Nisko nad horyzontem na północnym wschodzie można już obserwować Wegę, główną gwiazdę Lutni. Dla obserwatorów ze środkowej i północnej Europy Deneb w Łabędziu jest widoczny nad horyzontem w kierunku NNE.
Z drugiej strony musimy się stopniowo żegnać z gwiazdozbiorami zimowymi. Wprawdzie w naszym czasie obserwacji znajdują się one akurat na zachodzie, ale wkrótce potem zajdą. Orion znajduje się w kierunku WSW lekko obrócony w prawo, jak postać myśliwego potykającego się o własne stopy. Trzy gwiazdy pasa ukazują położenie równika niebieskiego, ponad nimi znajdują się siostrzane gwiazdy Betelgeuse i Bellatrix, a poniżej gwiazdy stóp, prawa ma nazwę Rigiel. Nisko nad południowym zachodzie widać jeszcze większą część Wielkiego Psa z Syriuszem jako gwiazda główną, a powyżej świeci Procjon w Małym Psie. Na zachodzie, jeszcze bardzo wysoko, widzimy Bliźnięta z Kastorem i Polluksem, a między obiema głównymi gwiazdami Bliźniąt i wiosennym gwiazdozbiorem – Lwem – znajduje się Rak. Nieco wyżej niż na połowie wysokości między horyzontem w kierunku WNW i zenitem odnajdujemy Capellę w Woźnicy, a nieco niżej Byka z Aldebaranem. Poniżej tej gwiazdy w prawo widać Hiady, a nisko w kierunku WNW można obserwować Plejady. Wielka Niedźwiedzica (Wielki Wóz) znajduje się prawie pionowo nad nami. Przedłużając dyszel Wielkiego Wozu w kierunku horyzontu na wschodzie znajdujemy opisywana już gwiazdę Arktur w Wolarzu. Mała Niedźwiedzica (Mały Wóz) jest teraz po prawej, wschodniej stronie Gwiazdy Polarnej, a między dwoma ostatnio wspomnianymi gwiazdozbiorami wije się Wąż. Cefeusz osiągnął najniższe położenie nad horyzontem, obok niego z lew znajduje się gwiazdozbiór Kasjopea w kształcie litery W. Na północnym zachodzie możemy odnaleźć Perseusza, nad horyzontem wyłaniają się jeszcze niektóre gwiazdy Andromedy. Droga Mleczna przebiega w sposób utrudniający obserwację: wychodzi na południu i ciągnie się ponad widocznymi na zachodzie gwiazdozbiorami zimowymi, a potem ginie na północy. Nad horyzontem znajdują się tylko słabiej widoczne fragmenty Drogi Mlecznej; najmniejszą jasność osiąga ona w obszarze gwiazdozbiorów Byka i Woźnicy, zaś najjaśniejsze jej fragmenty znajdują się pod horyzontem.

Źródło: Joachim Herrmann "Gwiazdy"

Odsłony: 14776
Kategoria: