Merkury w maksymalnej elongacji wschodniej

Merkury w maksymalnej elongacji wschodniej - Astronomia26 kwietnia 2009 o godz. 20 Merkury znajdzie się w maksymalnej elongacji zachodniej od Słońca w odległości 20°25’ co spowoduje najlepsze warunki obserwacyjne.

Dodatkowo planeta będzie sąsiadowała z wąskim sierpem Księżyca a dystans, który będzie dzielił obydwa obiekty to zaledwie 1,5 stopnia. Merkury świeci z jasnością 0,3 magnitudo więc warto "uzbroić się" w lornetkę.

Maksymalna elongacja planety jest to moment, kiedy odległość kątowa między planetą a Słońcem jest największa, wtedy widoczna faza planety to pierwsza lub trzecia kwadra i to podczas takiej fazy planety Merkury i Wenus są najjaśniejsze. Elongację dzielimy na wschodnią i zachodnią. Podczas swojej elongacji wschodniej planeta znajduje się na wschód od Słońca, i widoczna jest tuż po jego zachodzie, a podczas swojej elongacji zachodniej planeta znajduje się na zachód od Słońca, i widoczna jest tuż przed jego wschodem. Dlatego planety Wenus i Merkurego określa się mianem gwiazdy wieczornej i porannej lub jutrzenką gdyż widoczne są tylko 2-3 godziny przed wschodem lub po zachodzie Słońca.

Jeżeli planeta dolna znajduje się w swojej elongacji zachodniej to szukać jej należy przed wschodem Słońca na południowo - wschodniej stronie nieba, a jeżeli planeta znajduje w swojej elongacji wschodniej, szukamy ją po zachodzie Słońca na południowo - zachodniej stronie.

26 kwietnia Merkury znajdzie się w odległości 126 milionów kilometrów od Ziemi. Do złączenia z Księżycem dojdzie w konstelacji Byka, 3 stopnie od gromady otwartej Plejady. Przez teleskop, przy powiększeniu 100×, zobaczymy wtedy tarczę Merkurego o średnicy 8'', w fazie malejącej po „kwadrze”.

Zachęcamy do obserwacji Merkurego i życzymy przestrzeni i bezchmurnego nieba.

Odsłony: 10185
Kategoria: