Oaza ciepła na biegunie planety Neptun

Oaza ciepła na biegunie planety Neptun - AstronomiaNiezwykłego odkrycia dokonali naukowcy, którzy badali planetę Neptun za pomocą olbrzymiego teleskopu w obserwatorium astronomicznym Paranal w Chile w Ameryce Południowej.

Ósma i zarazem ostatnia według oddalenia od Słońca planeta, która znajduje się ponad 4 miliardy kilometrów od Ziemi, jest bardzo zimna, ponieważ światło słoneczne dociera tam jedynie w szczątkowej formie. Stąd też temperatura oscyluje na Neptunie na poziomie aż minus 218 stopni.

Dotychczas sądzono, że tak lodowato jest na całej planecie, ale dopiero niedawne odkrycie zmieniło ten fakt. Za pomocą pomiaru temperatury metanu, który jest jednym z gazów wypełniających planetę, dowiedziono, że wokół południowego bieguna Neptuna temperatura jest o 10 stopni wyższa aniżeli w innych obszarach planety, czyniąc ten region prawdziwą oazą ciepła. To bardzo duża różnica, która sprawia, że metan nie marznie tak intensywnie i może się przemieszczać ku innym regionom Neptuna. Według najnowszych interpretacji tego zjawiska, ma to związek z trwającą obecnie na południowej półkuli Neptuna porą letnią.

Ze względu na to, że planeta ta jest tak znacząco oddalona od Słońca, wszystkie procesy zachodzą na niej wielokrotnie wolniej niż na Ziemi. Pełny obieg wokół Słońca zajmuje Neptunowi aż 165 ziemskich lat. Oznacza to, że pory roku trwają tam dłużej niż na naszej planecie. Jeśli mowa o lecie, kiedy do południowej części planety dociera najwięcej promieni słonecznych, to na Neptunie trwa ono ponad 40 lat. Dzięki temu temperatura potrafiła się podnieść o 10 stopni względem obszarów, gdzie promieni słonecznych dociera mniej. Naukowcy chcieliby się dokładniej przyglądnąć temu niezwykłemu procesowi, który może nam więcej powiedzieć o zjawiskach zachodzących na bardzo odległych od nas planetach, gdzie również mamy do czynienia z pogodą.

Neptun jest wyjątkowo ciekawą planetą dla meteorologów, ponieważ w jej niebieskiej atmosferze występuje olbrzymi wir, który jest widoczny na wszystkich zdjęciach pochodzących z teleskopów. Prędkość wiatru dochodzi w nim do aż 2500 kilometrów na godzinę. Tak astronomiczna prędkość jest związana z tym iż dzięki niewielkiemu wpływowi promieni słonecznych w atmosferze nie dochodzi do dużych turbulencji i wiatr może swobodnie rozwijać stałą, dużą szybkość.
Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 11701
Kategoria: