Razem na Marsa

Razem na Marsa - AstronomiaAmerykańska i europejska agencja kosmiczna będą razem prowadzić badania na Marsie. Wspólny projekt ogłoszono po zeszłotygodniowym szczycie z udziałem przedstawicieli obu agencji w brytyjskim mieście Plyumouth.

Do tej pory ESA i NASA prowadziły osobne programy badawcze; nowa inicjatywa oznacza więc, że badania Marsa będą tańsze - wiele naukowych celów pokrywa się, więc wspólne wysiłki pozwolą obniżyć koszty. Zgodnie z projektem Amerykanie dostarczą rakietę nośną, statek, który poleci w okolice Marsa i specjalny orbiter okrążający czerwoną planetę. Europejczycy zbudują natomiast łazik do bezpośredniego badania marsjańskiej gleby. W konsekwencji poszczególne programy ESA i NASA prawdopodobnie trzeba będzie ograniczyć, co wiąże się z trudnymi decyzjami finansowymi.

Mimo tych kłopotów naukowcy mają śmiałe plany na przyszłe dziesięciolecie: chcą na przykład zbadać szczegółowo metan odkryty niedawno na Marsie czy przywieźć na Ziemię próbki skał; a przede wszystkim pragną poszukać na czerwonej planecie śladów życia.

Źródło: polskieradio.pl

Odsłony: 1916
Kategoria: