Zakrycie Plejad przez Księżyc

Zakrycie Plejad przez Księżyc - AstronomiaW nocy z 17 na 18 lipca br. dojdzie do zakrycia Plejad przez sierp Księżyca dążącego do nowiu. Księżyc, w fazie 23 procent, znajdzie się nad horyzontem około godz.0:15. Usytuowany będzie wtedy ponad 2 stopnie od centrum gromady otwartej, której gwiazdy ma zakrywać. Z upływem czasu kąt ten będzie maleć.

Pomimo tego, że Plejady widać gołym okiem, lepszy efekt wizualny osiągniemy używając zwykłej lornetki. Plejady mają charakterystyczny kształt, który przypomina znacznie pomniejszoną Małą Niedźwiedzicę. Zawiera ona kilkaset gwiazd, spośród których 10 najjaśniejszych ma indywidualne nazwy. Są to: Taygeta, Maia, Asterope, Sterope II, Merope, Pleione, Alcyone, Atlas, Celaneo i Electra. Większość spośród nich to błękitne olbrzymy typu widmowego B. Ich jasność wynosi od 3,0 do 5,9m.

Zjawisko zacznie się od godz. ok. 3:13, kiedy to sierp zakryje kolejno: Merope (4,1 mag), Alcyone (2,85), Atlas (3,60) i Pleione (5,05). Przed wschodem Słońca zobaczymy odkrycie Merope, a Alcyone już po wschodzie.
Obserwacje przerwie dzień. Słońce wzejdzie o 4:45.

Do obserwacji najlepiej użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie. Nie ma konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń, bo całe zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x. Nie musimy więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, aby cieszyć się urodą spektaklu zafundowanego nam przez naturę.

Odsłony: 10800
Kategoria: