Całkowite zaćmienie Słońca - 22 lipca 2009r.

Całkowite zaćmienie Słońca - 22 lipca 2009r. - AstronomiaW najbliższą środę, 22 lipca nastąpi całkowite zaćmienie Słońca widoczne w południowej Azji i na Oceanie Spokojnym. Z terenu naszego kraju będzie ono niestety niewidoczne.

Pas fazy całkowitej zaćmienia rozpocznie się o godzinie 01:53 w zatoce Khambhat (Indie). Opuszczając Indie, cień Księżyca przejdzie przez Nepal, Bangladesz i Burmę, wkraczając następnie do Chin. W swojej drodze przejdzie przez miasta Chongqing, Wuhan i Hangzhou, opuszczając kontynent azjatycki w Szanghaju. Po przekroczeniu Morza Chińskiego pas fazy całkowitej przejdzie przez japońskie wyspy Riukiu i Iwo Jimę, wkraczając następnie na Ocean Spokojny, gdzie po drodze napotka jedynie niewielkie atole w archipelagach Wysp Marschalla i Kiribati.
Zaćmienie zakończy się 22 lipca 2009 o godzinie 6:18 na Oceanie Spokojnym.

 

Całkowite zaćmienie Słońca - 22 lipca 2009r. - Astronomia


Maksymalny czas trwania fazy całkowitej dla obserwatora na Ziemi będzie wynosił 6 minut 39 sekund i będzie to najdłuższe zaćmienie w XXI wieku. Wielkość fazy maksymalnej F = 1,080. Cień opuści powierzchnię naszej planety o 6:19:27, a półcień o 7:12:25.

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne praktycznie w całej południowej i wschodniej Azji oraz w zachodniej części Oceanu Spokojnego. W Polsce zaćmienie niewidoczne.

 

 

Odsłony: 3012
Kategoria: