Perseidy 2009

Perseidy 2009 - AstronomiaJeśli prawdą jest, że każda spadająca gwiazda gwarantuje spełnienie jednego, wypowiedzianego w porę życzenia, to w ciągu najbliższych nocy będzie można je realizować w hurtowych ilościach.

Już od połowy lipca do około 25 sierpnia aktywne są Perseidy - jeden z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba. Maksimum aktywności jest spodziewane 12 sierpnia w godzinach 19.30-22.00 naszego czasu. Niestety, nie jest to najlepszy moment gdyż około 22:00 na niebie ukazuje się Księżyc w fazie 60 procent co sprawia iż noc nie jest zupełnie ciemna a to z kolei wpływa na liczbę zaobserwowanych meteorów.

Pierwsze meteory możemy obserwować już w zasadzie w połowie lipca. Na początku aktywność ich jest niewielka (1-2 zjawiska na godzinę), lecz pod koniec miesiąca sięga nawet ponad 10 meteorów na godzinę. Począwszy od drugiego tygodnia sierpnia, Perseidy są już wyraźnym i aktywnym rojem, przez co wychodząc na obserwacje w drugiej połowie nocy, trudno nie zauważyć jego meteorów. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Perseusza.

 

Perseidy 2009 - Astronomia

 

Według International Meteor Organization (IMO) - organizacji koordynującej obserwacje meteorów na całym świecie - na początku sierpnia Perseidy dawały już kilkanaście meteorów na godzinę, obecnie ich liczba sięga nawet 25 na godzinę i z dnia na dzień będzie lepiej.

Perseidy co roku popisują się aktywnością sięgającą kilkudziesięciu meteorów na godzinę, a w latach, gdy w okolice Słońca powraca jego kometa macierzysta - 109P/Swift-Tuttle - nawet kilkoma setkami "spadających gwiazd" na godzinę.

Obserwacje Perseidów najlepiej prowadzić z ciemnych miejsc, z których widok na sferę niebieską jest jak najmniej zasłonięty drzewami czy budynkami. Niestety w tym roku w obserwacjach będzie nam przeszkadzał Księżyc, będący tuż przed ostatnią kwadrą. Na szczęście z dnia na dzień jego faza maleje, a on sam wschodzi coraz później.
Nie pozostaje więc nic innego, jak zastanowić się nad życzeniami i trzymać kciuki za bezchmurne niebo.

 

 

Odsłony: 4012
Kategoria: