Na Marsie zamiecie takie jak na Ziemi

Na Marsie zamiecie takie jak na Ziemi - AstronomiaZjawiska atmosferyczne mające miejsce na Marsie do złudzenia przypominają te znane nam z Ziemi. Mowa o burzach piaskowych, które na Czerwonej Planecie są na porządku dziennym.

Zdjęcie porównawcze, zamieszczone pod artykułem, wykonane przez satelity należące do NASA, mówią nam o tym jak bardzo podobne mogą być do siebie, tak wydawałoby się różne światy. Górne zdjęcie ukazuje jedną z potężniejszych zamieci piaskowych na Marsie. Dolne zdjęcie to standardowy obraz burzy piaskowej na zachodnich krańcach Afryki.

W obu przypadkach wiatr gna piasek na zachód, a następnie tworzy jakby wywrócony grzyb atomowy. W przypadku naszej planety źródłem burz piaskowych są rozległe pustynie. Piasek i pył niesione są setki, a nawet tysiące kilometrów na przykład nad wody oceanu. W przypadku omawianego zdjęcia, piasek został przeniesiony znad Sahary ponad wody Atlantyku. Natomiast na Marsie oceanów nie ma, dlatego burze piaskowe mogą się pojawiać w dowolnym miejscu, niemal na całej planecie. Są więc znacznie potężniejsze od tych występujących na Ziemi i mogą trwać nie tylko przez kilka dni, ale całymi tygodniami, a nawet miesiącami.

Mars i Ziemia, chociaż oddalone od siebie o dziesiątki milionów kilometrów, pod względem zjawisk pogodowych są do siebie przynajmniej w pewnym stopniu zbliżone i nie brakuje tam takich znanych nam pojęć jak mróz, upał, trąba pyłowa i burza piaskowa.

Na Marsie zamiecie takie jak na Ziemi - Astronomia

Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 1680
Kategoria: