Planck spojrzał w przeszłość

Planck spojrzał w przeszłość - AstronomiaPlanck - misja satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem są badania kosmicznego promieniowania tła, nadesłała pierwsze zdjęcia. Zdaniem ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej, to kolejny sukces misji, choć na najważniejsze rezultaty trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

Satelita Planck (Cosmic Background Radiation Anisotropy Satellite/Satellite for Measurement of Background Anisotropies - COBRAS/SAMBA) jest sondą kosmiczną do wykonywania badań i obserwacji promieniowania reliktowego.

Planck został wystrzelony 14 maja o godzinie 13:12. Rakieta nośna Ariane 5 ECA, wyniosła w kosmos Kosmiczne Obserwatorium Herschela i satelitę Planck. Start nastąpił z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej ze stanowiska startowego ELA-3.

Pierwszy przegląd nieba rozpoczął się 13 sierpnia i trwał dwa tygodnie, w czasie których Planck obserwował wyznaczony fragment nieba w dziewięciu różnych długościach fal. Przegląd zakończył się 27 sierpnia uzyskaniem w dziewięciu różnych częstotliwościach map o szerokości 15 stopni i rozciągających się naokoło całego nieba.


We wrześniu 2009 roku rozpoczęła się faza prowadzenia rutynowych obserwacji naukowych przez satelitę. Jest ona zaplanowana na 15 miesięcy, podczas których wykonane zostaną dwa pełne przeglądy całego nieba. Istnieje możliwość przedłużenia misji o kolejny rok. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy powstanie pierwsza szczegółowa mapa kosmosu i jego promieniowania tła. Celem misji jest stworzenie co najmniej dwóch takich map. Potem naukowcy zajmą się analizą danych; wstępne wyniki badań mają być gotowe za mniej więcej dwa lata.

Europejskie obserwatorium znajduje się na orbicie okołosłonecznej półtora miliona kilometrów od Ziemi. Jego instrumenty są schłodzone do temperatury -273,05 stopnia, czyli zaledwie 0,1 stopnia więcej od zera absolutnego.

Źródło: Astronomy Now online

Odsłony: 10814
Kategoria: