Już dziś złączenie Jowisza z Księżycem

Już dziś złączenie Jowisza z Księżycem - AstronomiaW nocy z 29 na 30 września w gwiazdozbiorze Koziorożca dojdzie do złączenia Jowisza z Księżycem. Będzie to drugie tego typu zjawisko w tym miesiącu. Pierwsze miało miejsce 2 września.

 Oba ciała niebieskie będzie dzielił dystans zaledwie 2 stopni. Księżyc będący pięć dni przed pełnią znajdować się będzie w odległości 403 tysięcy kilometrów od Ziemi. Odległość Jowisz-Ziemia to 646 milionów kilometrów.

Złączenie obserwować można od zmierzchu do 2:00. Górowanie planety i Srebrnego Globu wypadnie około 21:30 około 20 stopni nad południowym horyzontem, a najciaśniejsze złączenie o północy.

Ponieważ zarówno Księżyc jak i Jowisz są bardzo jasnymi obiektami, ich lokalizacja nie powinna nikomu sprawić problemu. Całe zjawisko będzie doskonale widoczne "gołym okiem", ale użycie lunety lub teleskopu pozwoli podziwiać szczegóły powierzchni obu obiektów. Zachęcamy do obserwacji życząc bezchmurnego nieba, gdyż Jowisz jest jedną z tych planet, która warta jest tego aby w jego kierunku zwrócić wzrok i sprzęt optyczny.

 

Odsłony: 1879
Kategoria: