Lodowe góry na pierścieniach Saturna

Lodowe góry na pierścieniach Saturna - AstronomiaNiezwykłe zdjęcia wykonała sonda kosmiczna Cassini, która od kilku lat bada drugą największą planetę w naszym Układzie Słonecznym. Obecnie pierścienie Saturna są ustawione swoim brzegiem dokładnie w kierunku Ziemi, dlatego z powierzchni naszej planety nie można ich dostrzec.

To idealny moment na zaobserwowanie tego, czego normalnie nie można zobaczyć. Sonda Cassini wykorzystała to zjawisko i wykonała pomiary pierścieni Saturna, kiedy były one oświetlane przez promienie słoneczne z boku. Dzięki temu otrzymano zdjęcia, które przypominają te wykonane w technologii trójwymiarowej.

Naukowcom ukazały się góry wyrastające ponad powierzchnię pierścieni. Na jednym z nich góra lodu wystaje aż 4 kilometry ponad pierścień. Badacze spodziewali się, że pierścienie nie są regularne, ale nikt nie przypuszczał, że aż do tego stopnia. 4000 metrów to prawie połowa wysokości Mount Everestu, najwyższej góry świata, i zarazem dwukrotność wysokości Kasprowego Wierchu. W przypadku pierścieni, których grubość wynosi tylko 10 metrów, jest to już wysokość znacząca.

Według wstępnych teorii przyczyną piętrzenia się gór lodowych na pierścieniach jest oddziaływanie grawitacyjne jednego z księżyców Saturna, najpewniej Daphnisa, który wędruje wokół planety między pierścieniami. Dzięki zdjęciom z sondy Cassini udało się odkryć jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk. W kolejnych miesiącach będą one dokumentowane i wkrótce dowiemy się więcej na ich temat.

Zdjęcia Saturna

Źródło:twojapogoda.pl

Odsłony: 11017
Kategoria: