Światowy Tydzień Kosmosu 4-10 października 2009r.

Światowy Tydzień Kosmosu 4-10 października 2009r. - AstronomiaCzwartego października rozpoczął się Światowy Tydzień Kosmosu. Potrwa on do 10 października i ma on na celu przypomnienie o osiągnięciach nauki i technologii w tej dziedzinie oraz wykazanie ich pozytywnego wpływu na życie na Ziemi.

Podobne imprezy, zgodnie z decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odbywają się od roku 1999 i przyciągają coraz więcej uwagi. W organizacji Światowego Tygodnia Kosmosu biorą udział 63 państwa.

Choć w kuluarach ONZ już dawno mówiło się o powołaniu Światowego Dnia Kosmosu, to nie było porozumienia o jego dacie. Rosja proponowała 4 października, ze względu na przypadającą na ten dzień rocznicę wypuszczenia, w 1957 roku, pierwszego sztucznego satelity na orbitę okołoziemską. Niektóre państwa skłaniały się ku dacie 10 października, kiedy to w 1967 roku zostało powołane Porozumienie o kosmosie, opracowane z inicjatywy Rosji. I wreszcie, inne państwa proponowały uczcić w ten sposób rocznicę lądowania Amerykanów na księżycu 20 lipca 1969. Ta propozycja przez wielu nie została uznana za sprawiedliwą historycznie. W samym środku sporów, przedstawiciel Iranu zaproponował obchodzenie nie Dnia Kosmosu, ale Tygodnia – od 4 do 10 października. Spotkało się to z uznaniem większości państw.

W związku ze świętem, w różnych częściach naszej planety organizowane są spotkania i wspólne obserwacje zjawisk astronomicznych. Jednym z organizatorów nocnego pokazu nieba jest Biały Dom. W środę (7.10) wieczorem przed Białym Domem odbędzie się spotkanie 150 uczniów szkół średnich i 2 studentów, którzy otrzymają wyróżnienia i nagrody za dokonanie ciekawych odkryć naukowych. Razem w prezydentem Barack'iem Obamą, Pierwszą Damą i ich córkami będzie można podziwiać rozgwieżdżone niebo za pomocą rozstawionych na trawie przy Białym Domie 20 teleskopów. Dodatkowo odbędą się spektakularne pokazy nieba za pomocą najnowszej techniki komputerowej. Uczniowie przedstawią swoje odkrycia i będą debatować nad odkryciami z dziedziny astronomii. Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo na głównej stronie internetowej Białego Domu oraz za pomocą telewizji NASA TV począwszy od godziny 2:00 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek (7/8.10). My również zapraszamy do obserwacji nieba. Oby tylko pogoda dopisywała…

Odsłony: 2150
Kategoria: