W nocy wokół Księżyca pojawiło się halo

W nocy wokół Księżyca pojawiło się halo - AstronomiaDzisiaj w nocy na niebie wokół Księżyca można było zobaczyć nie często spotykane zjawisko o nazwie halo. Na zdjęciu zamieszczonym pod artykułem, widoczny jest Księżyc przysłaniany przez bardzo delikatne chmury piętra wysokiego o nazwie cirrostratus składające się z kryształków lodu. Na tego typu chmurach zjawisko halo jest najczęściej spotykane.

Wokół Księżyca pojawił się charakterystyczny pierścień w kolorach tęczy. Zjawisko było bardzo efektowne, ponieważ pierścień rozciągał się na znaczną część nieba. Halo najczęściej widoczne jest wokół Słońca, ale udaje się też je zaobserwować wokół Księżyca, kiedy ten znajduje się w pobliżu pełni. W porównaniu do słonecznego halo księżycowe powstaje w nieco bardziej skomplikowany sposób. Jest ono spowodowane załamaniem i odbiciem światła słonecznego na kryształkach lodu z których składają się chmury wysokiego piętra wiszące na wysokości od 6 do 12 kilometrów.

 

W nocy wokół Księżyca pojawiło się halo - Astronomia

W przypadku halo księżycowego promienie świetlne nie pochodzą bezpośrednio ze Słońca, lecz odbijają się od Księżyca i dopiero wówczas docierają do ziemskiej atmosfery. Dlatego też zjawisko halo jest mniej intensywne niż w przypadku halo słonecznego. Zjawisko halo najlepiej szukać w kilkadziesiąt godzin przed nadejściem deszczowych chmur, zwłaszcza kiedy ostatni dzień jest pogodny, a na niebie mkną chmury przypominające pierza oraz takie przez które Słońce wygląda tak jakbyśmy patrzyli na nie przez szklankę. Tej nocy warunki sprzyjające do pojawienia się księżycowego halo panowały w większości regionów naszego kraju. Poniżej publikujemy omawiane zdjęcie tego zjawiska wykonane dzisiaj krótko po północy.

Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 5058
Kategoria: